Vakıf Yatırım Yükleniyor

4Ç17 Finansal Sonuçları | Yapı Kredi Bankası / 07 Şubat 2018

Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 4Ç17 Finansal Sonuçları: Takipteki krediler oranı 11 bp arttı (=)

  • Yapı Kredi Bankası 4Ç17 için hem bizim hem de Research Turkey konsensüs tahminlerine yakın 880 mn TL (çeyreksel +%5, yıllık +%54) net kar açıkladı.
  • Banka'nın 4Ç’de swap maliyetlerinden düzeltilmiş Net Faiz Marjı (NFM) çeyreksel bazda 26 bp artış gösterirken, özkaynak karlılık oranı ise beklentimize paralel %12,9 düzeyinde gerçekleşmiştir. Ayrıca son çeyrekte Banka’nın Takipteki Krediler Oranı (TKO) bir önceki çeyreğe göre 11 bp artış ile %4,47 düzeyine yükselirken, yıllık bazda ise 39 bp iyileşme gösterdi.
  • Banka’nın 4Ç net dönem karı hem bizim hem de piyasa beklentilerine paralel gerçekleşmesi nedeniyle açıklanan sonuçların hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. Yapı Kredi Bankası için 4,61 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endekse Paralel Getiri”, Uzun Vadede ise “TUT” önerimizi koruyoruz.
  • Banka ayrıca 2018 yılı beklentilerini açıkladı. Yapı Kredi Bankası 2018 yılında TL cinsinden ticari ve bireysel krediler kaynaklı büyümenin etkisi ile toplam kredi hacminde %12-14 artış öngörmektedir. Bu oran Bloomberg konsensüs beklentinin bir miktar altına işaret ederken, bizim tahminimize ise paraleldir. Aynı dönem için %12-14 aralığında mevduat büyümesi öngören banka bireysel mevduat ve vadesiz bireysel mevduatın toplam içindeki payının daha fazla arttırılmasını hedeflemektedir.

PDF