Vakıf Yatırım Yükleniyor

Bankacılık Sektörü: 1Ç18 Kâr Beklentileri / 18 Nisan 2018

Bankacılık Sektörü: 1Ç18 Kâr Beklentileri

25 Nisan’da Akbank’ın 1Ç18 solo finansal tablolarını açıklamasıyla beraber bankalar tarafında bilanço açıklama dönemi başlayacak. 26 Nisan’da Garanti Bankası ve 27 Nisan’da TSKB finansal sonuçlarını açıklamayı planlarken, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nın Mayıs ayının ilk haftası, Halk Bankası’nın 07-11 Mayıs tarih aralığında 2018 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıklaması beklenmektedir. Bankaların 2018 yılı ilk çeyrek solo finansal sonuçlarını son açıklama tarihi ise 10 Mayıs 2018’dir.

İlk çeyrekte kredilerde yeniden fiyatlandırmaların olumlu etkisinin devam etmesine karşın, TL mevduat oranlarında artış baskısının nedeniyle kredi-mevduat farkında yatay seyir beklerken, bir önceki çeyrek kadar güçlü TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerinin olmaması nedeniyle bankaların net faiz gelirlerinde çeyreksel bazda %4,1 düşüş tahmin ediyoruz. Ancak daha düşük gerçekleşen faaliyet ve karşılık giderlerinin çeyreksel bazda net karlılığa olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.

Takip ettiğimiz bankalar arasında; 1Ç’de TSKB’nin çeyreksel bazda %24,0 artış ile net karını en çok artıran banka olmasını beklerken, aynı dönemde %41,8 düşüş ile Albaraka Türk Katılım Bankası’nın en çok net karı azalan banka olacağını tahmin ediyoruz.

İzleme listemizde bulunan bankaların 1Ç’de toplam konsolide olmayan net karlarında çeyreksel bazda %8,6 artış, yıllık bazda ise %3,1 düşüş öngörüyor, bankaların net faiz gelirlerinde ise çeyreksel bazda ortalama %4,1 düşüş, net ücret ve komisyon gelirlerinde %3,5 artış öngörüyoruz.

PDF