Vakıf Yatırım Yükleniyor

Bankacılık Sektörü: 2Ç18 Kar Beklentileri / 17 Temmuz 2018

 

Bankacılık Sektörü: 2Ç18 Kâr Beklentileri

  • 25 Temmuz’da Akbank’ın 2Ç18 solo finansal tablolarını açıklamasıyla beraber bankalar tarafında bilanço açıklama dönemi başlayacak. 26 Temmuz’da Garanti Bankası finansal sonuçlarını açıklamayı planlarken, İş Bankası’nın 30 Temmuz,  Yapı Kredi Bankası’nın 31 Temmuz, TSKB’nin 27-31 Temmuz tarihleri arasında ve Halk Bankası’nın Ağustos’un ilk haftasında 2018 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıklaması beklenmektedir. Bankaların 2018 yılı ilk yarı solo finansal sonuçlarını son açıklama tarihi ise 09 Ağustos 2018’dir.
  • Net faiz gelirleri artacak - 2Ç’de TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerindeki artış ve kredi-mevduat farkındaki genişlemenin olumlu etkisi ile swap maliyetleri düzeltilmiş net faiz marjlarında artış öngörüyoruz. Ayrıca 2Ç’de bir önceki çeyreğe kıyasla bir miktar azalan swap kullanımına rağmen swap oranlarında artış nedeniyle bankaların swap maliyetlerinde artış gözlemleyeceğimizi düşünüyoruz. Halk Bankası’nın bu çeyrekte net faiz gelirlerini %10 artırmasını bekliyoruz.
  • Kur etkisi karşılık giderlerinde görülecek - İkinci çeyrekte TL’nin hızlı bir şekilde değer kaybetmesinin sonucunda oluşan kur etkisi ve ayrıca bazı bankaların takibe düşen krediler nedeniyle karşılık oranlarını arttırması ile öneri listemizde bulunan bankaların toplam karşılık giderlerinin yıllık bazda %110, çeyreksel bazda ise %6,5 artış göstereceğini öngörüyoruz. Çeyreksel bazda en hızlı artışın %39,3 ile Akbank ve %11,7 ile Halk Bankası’nda gerçekleşmesini bekliyoruz.
  • Sonuç olarak; Takip ettiğimiz bankalar arasında; 2Ç’de Halk Bankası’nın çeyreksel bazda %33,8 ile net karını artırmayı başaran tek banka olmasını beklerken, aynı dönemde %26,9 ile Garanti Bankası’nın en çok net karı azalan banka olacağını tahmin ediyoruz.
  • Bu doğrultuda izleme listemizde bulunan bankaların 2Ç’de toplam konsolide olmayan net karlarında çeyreksel bazda %12,4 düşüş, yıllık bazda ise %5,0 yükseliş öngörüyor, bankaların net faiz gelirlerinde ise çeyreksel bazda ortalama %6,8 artış, net ücret ve komisyon gelirlerinde %3,7 artış öngörüyoruz.
PDF