Vakıf Yatırım Yükleniyor

Bankacılık Sektörü 3Ç17 Kar Beklentileri / 18 Ekim 2017

Bankacılık Sektörü: 3Ç17 Kâr Beklentileri

  • 25 Ekim’de TSKB ve Akbank’ın 3Ç17 solo finansal tablolarını açıklamasıyla beraber bankalar tarafında bilanço açıklama dönemi başlayacak. 26 Ekim’de Garanti Bankası, 27 Ekim’de Yapı Kredi Bankası finansal sonuçlarını açıklamayı planlarken, İş Bankası ve Halk Bankası’nın 30 Ekim – 03 Kasım tarih aralığında 2017 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklaması beklenmektedir. Bankaların 2017 dokuz aylık solo finansallarını son açıklama tarihi ise 09 Kasım 2017’dir.
  • 3Ç’de kredilerde yeniden fiyatlandırmaların olumlu etkisine karşın, TL mevduat maliyetlerindeki artış nedeniyle kredi-mevduat farkındaki gerileme net faiz gelirlerini olumsuz etkilenmesini tahmin ediyoruz. Buna ek olarak bir önceki çeyreğe göre artan swap hacmi ve buna bağlı olarak swap maliyetlerinin net ticari zararın artmasını neden olduğu ve bunun da net karlılığa olumsuz yansıyacağını düşünüyoruz.
  • Takip ettiğimiz bankalar arasında; 3Ç’de çeyreksel bazda net karını arttıran banka olmasını beklemiyoruz. Net karı en az düşen bankanın %3,5 ile Garanti Bankası, net karı en çok düşen bankanın ise %24,1 ile Halk Bankası olacağını tahmin ediyoruz.
  • İzleme listemizde bulunan bankaların 3Ç’de toplam konsolide olmayan net karlarında çeyreksel %10,4 düşüş, yıllık bazda ise %12,8 yükseliş öngörüyor, bankaların net faiz gelirlerinin ise çeyreksel bazda ortalama %1,4 düşüş, net ücret ve komisyon gelirlerinde %0,4 düşüş öngörüyoruz.

PDF