Vakıf Yatırım Yükleniyor

Bankacılık Sektörü: 4Ç17 Kâr Beklentileri / 23 Ocak 2018

Bankacılık Sektörü: 4Ç17 Kâr Beklentileri

  • 26 Ocak’ta TSKB’nin 4Ç17 solo finansal tablolarını açıklamasıyla beraber bankalar tarafında bilanço açıklama dönemi başlayacak. 31 Ocak’ta Akbank ve Garanti Bankası finansal sonuçlarını açıklamayı planlarken, İş Bankası ve Yapı Bankası’nın 05– 09 Şubat, Halk Bankası’nın 12-16 Şubat tarih aralığında 2017 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklaması beklenmektedir. Bankaların 2017 yılsonu solo finansallarını son açıklama tarihi ise 01 Mart 2018’dir.
  • 4Ç’de kredilerde yeniden fiyatlandırmaların olumlu etkisi ve TL mevduat oranlarında artış baskısının azalması sonucu kredi-mevduat farkında iyileşme beklerken, TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerindeki artışın da katkısı ile bankaların net faiz gelirlerinde artış tahmin ediyoruz. Ayrıca swap maliyetlerinin artması sonucu net ticari zararın yükselmesinin ve mevsimsel olarak daha yüksek gerçekleşen faaliyet ve karşılık giderlerinin net karlılığa olumsuz yansıyacağını düşünüyoruz.
  • 4Ç’de Albaraka Türk Katılım Bankası’nın çeyreksel bazda %650,4 artış ile net karını en çok artıran banka olmasını beklerken, aynı dönemde %6,3 düşüş ile Halk Bankası’nın en çok net karı azalan banka olacağını tahmin ediyoruz
  • İzleme listemizde bulunan bankaların 4Ç’de toplam konsolide olmayan net karlarında çeyreksel sınırlı değişim göstermesini, yıllık bazda ise %27,7 yükseliş öngörüyor, bankaların net faiz gelirlerinin ise çeyreksel bazda ortalama %13,4 yükseliş, net ücret ve komisyon gelirlerinde %4,6 artış öngörüyoruz.
PDF