Vakıf Yatırım Yükleniyor

Bankacılık Sektörü Bilgi Notu / 04 Temmuz 2018

 

Yükselen enflasyon bankalarda gelirleri desteklerken, giderlere olumsuz yansıyacak (=)

  • Dün açıklanan TÜİK verilerine göre, yıllık enflasyon mayıs ayındaki %12,15 seviyesinden %15,39 seviyesine yükselerek endeks tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Enflasyon oranının temmuz ve ağustos aylarında yükselişine devam etmesini, TL’deki volatilitenin azalmasına bağlı olarak da eylül ayından itibaren bir miktar iyileşme görülebileceğini düşünüyoruz. Böylece yılsonunda enflasyonun %13,7 seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.
  • Temel olarak yükselen enflasyon bankaların sahip oldukları TÜFE’ye endeksli menkul kıymetler nedeniyle net faiz gelirlerini olumlu etkilemektedir. TL finansal varlıkları arasında en büyük TÜFEX portföyü olan Akbank(%57), Garanti Bankası(%57) ve Yapı Kredi Bankası (%50) ön plana çıkmaktadır.
  • Ayrıca muhasebeleştirme yöntemini dikkate aldığımızda, gerçekleşen veriler ile muhasebeleştiren Halkbank (HALKB) önümüzdeki çeyreklerde daha avantajlı görünmektedir. 2Ç için gerçekleşen enflasyon etkisi %14,4, 3Ç için ise Temmuz ayında aylık bazda %0,75 enflasyon tahminimiz neticesinde toplam enflasyon etkisinin %19,9’a çıkmasını öngörüyoruz.
  • Tahmini enflasyon ile muhasebeleştiren bankalar (AKBNK, GARAN, ISCTR, TSKB, YKBNK) ise muhtemelen ortalama %9,0 seviyesinde olan enflasyon tahminlerinde revizyona gideceklerini ve böylece çeyreksel bazda yükselen enflasyondan olumlu etkilenmelerinin yanı sıra özellikle 4Ç’de gerçekleştirilen enflasyon düzeltmesi ile beraber bankaların net faiz gelirlerinde olumlu etkiyi göreceğimizi düşünüyoruz.
  • Ancak enflasyonun yüksek seyretmesi durumunda bankaların personel giderleri başta olmak üzere faaliyet giderlerindeki enflasyon kaynaklı artış net karlılığı olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz.  Mevsimsel faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda, 4Ç faaliyet giderleri karlılık görünümü için yakından izlenecektir.

 


PDF