Vakıf Yatırım Yükleniyor

Döviz Kurlarındaki Değişimin Halka Açık Şirketlere Etkisi / 01 Ekim 2018

Özel Analiz: Döviz Kurlarındaki Değişimin Halka Açık Şirketlere Etkisi

  • 27.09.2018 itibariyle 3. çeyrekte TL karşısında ABD doları %33,2, Avro ise %34,0 değer artışı göstermiştir. İkinci çeyrek ortalama kurlar ile kıyasladığımızda ise son üç ay ortalama kurlara göre TL karşısında ABD dolarının %28,1, Avro’nun ise %25,0 değer kazandığını görüyoruz.
  • 30.06.2018 itibariyle fonksiyonel para birimi USD olan Türk Hava Yolları (THYAO) en yüksek açık döviz pozisyonuna sahipken, bu şirketi Tüpraş (TUPRS) izlemektedir. Aynı tarih itibariyle Doğan Holding (DOHOL) ve Şişecam (SISE) ise en yüksek döviz fazlası olan şirketlerdir.
  • 2018/06 dönemindeki döviz pozisyonlarının korunduğu varsayımıyla yaptığımız hesaplamalara göre; Türk Telekom (TTKOM) 5,8 mlr TL, Tüpraş (TUPRS) 2,4 mlr TL ve Anadolu Grubu Holding (AGHOL) 1,15 mlr TL ile 3Ç’de döviz kurlarından karlılık açısından en olumsuz etkilenebilecek şirketler olurken, Doğan Holding (DOHOL) 903 mn TL, Şişecam (SISE) 532 mn TL, Soda Sanayi (SODA) 496 mn TL ile en olumlu etkilenebilecek şirketler olarak görülmektedir.

 

  • Önemli Not: Yapmış olduğumuz çalışma şirketlerin net döviz pozisyonları üzerinden kaydedebilecekleri kur farkı gelirleri için genel bir değerlendirme olup, şirketlerin operasyonel gelir ve giderlerinin döviz bazlı olmasından kaynaklanan etkiyi içermemektedir. Ayrıca 2018/06 döneminden sonra şirketlerin döviz pozisyonlarında ve hedge politikalarında ciddi değişmeler olabileceğini ve bu nedenle hesaplamalarımızdan farklı sonuçlar oluşabileceğini de hatırlatmak isteriz.
PDF