Vakıf Yatırım Yükleniyor

Döviz Kurlarındaki Değişimin Halka Açık Şirketlere Etkisi / 04 Eylül 2018

Döviz Kurlarındaki Değişimin Halka Açık Şirketlere Etkisi

  • Son dönemde kurlardaki değişimin şirketlerin üçüncü çeyrek finansallarına nasıl etkileyebileceği ile ilgili bir çalışma gerçekleştirdik.
  • 31.08.2018 itibariyle son iki ayda (Eylül ayında olası kur hareketlerinin etkisini hariç tutuyoruz) TL karşısında ABD doları %43,6, Avro ise %44,0 değer artışı göstermiştir. İkinci çeyrek ortalama kurlar ile kıyasladığımızda ise son iki ay ortalama kurlara göre TL karşısında ABD dolarının %19,7, Avro’nun ise %16,7 değer kazandığını görüyoruz.
  • Kurlardaki bu değişim; gelirleri ABD doları ve Avro, maliyetleri TL bazlı olan şirketler için operasyonel marjlarda (brüt kar ve FAVÖK) kur etkisiyle iyileşmeler olacağına işaret ederken, operasyonel olmayan tarafta ise ABD doları ve Avro bazında döviz açık pozisyonu olan şirketlerin kur farkı giderleri kaydedeceğini göstermektedir. Her ne kadar şirketlerin dönem içinde döviz pozisyonu değişimleri nedeniyle muhtemel etkiyi tam olarak analiz etmek mümkün olmasa da genel bir yaklaşımla, son çeyrekte kur hareketlerinden olumlu/olumsuz etkilenmesi muhtemel şirketlerin filtrelenebileceğini düşünüyoruz.

PDF