Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Cuma gününe yurt dışı piyasalardaki satış eğilimine paralel hafif satışlarla 90.000 seviyesinin altından başlayan endekste, günün genelinde 89.000-90.000 aralığında dalgalı seyir izledik. Gün sonuna doğru gelen alımlarla birlikte endekste kapanış 90.590 seviyesinden gerçekleşirken, endeksin haftalık bazdaki getirisi %5,2 oldu.   

Yurt dışı piyasalar ise günün genelinde satış baskısında kaldı. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin belirsizlikler, piyasalarda risk iştahını zayıflatmaya devam ederken, hem Avrupa hem de ABD’de kapanışlar negatif bölgede gerçekleşti.

Bugün içeride mayıs ayı enflasyon verisi açıklanacak (VKY: %1,15-yıllık %18,95, kons: %1,32-yıllık %19,20). Ayrıca, Türkiye, Avro Bölgesi ve ABD’de PMI verilerini izliyor olacağız. Bu sabah Asya seansında Çin ve Japonya satıcılı seyrediyor, Avrupa ve ABD’de de piyasaların satıcılı açılması beklenmektedir. Yurt dışındaki satış eğilimine paralel endekste de açılışta satış baskısı görebiliriz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TÜİK, bugün mayıs ayı enflasyon verilerini açıklayacak
  • Türkiye ekonomisi 1Ç19’da %3 seviyelerindeki daralma beklentimizin altında ancak piyasa beklentilerine paralel şekilde %2,6 daraldı
  • 2019 Nisan ayında dış ticaret açığı 2,98 mlr $ oldu 

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: EKGYO, ISCTR, ISGYO, ISMEN, TKFEN, TCELL, ULUSE
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın