Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Ramazan Bayramı öncesinde kısa işlem gününde BIST100 endeksi 90.346 seviyesinden kapandı. Bayram tatili nedeniyle kapalı olduğumuz süreçte yurt dışı piyasalarda ise FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın destekleyici para politikası duruşlarına devam edeceği yönünde artan beklentiler, küresel risk iştahını olumlu yönde etkiledi.

ABD’de bugün TSİ 15:30’da açıklanacak istihdam verileri küresel piyasaların odağında olacak. Tarım dışı istihdamın Mayıs ayında 175 bin artması (önceki: 263 bin) beklenirken, işsizlik oranının değişmeyerek %3,6 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Enflasyon açısından kritik gösterge niteliğinde olan ortalama saatlik kazançlarda ise yıllık bazda %3,2’lik artış yaşanması (önceki: +%3,2) bekleniyor.

Bu sabah Hong Kong ve Çin’de tatil nedeniyle piyasalar kapalı olup, Japonya’da ise pozitif seyir etkili oluyor. Avrupa ve ABD’de piyasaların güne pozitif başlaması ve küresel risk iştahındaki olumlu seyrin desteğiyle BIST100 endeksinin de güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TÜFE mayıs ayında beklentilerin altında artış gösterdi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Havacılık Sektörü, SAHOL, YKBNK
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın