Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününde endekste dalgalı bir seyir izledik. Güne 90.800 üzerinden alımlarla başlayan ardından da 91.300 seviyelerine kadar yükselse de satışlarla yeniden 90.000 üzerine geri döndü. Gün sonunda gelen toparlanma ile kapanış ise 90.787 seviyesinden gerçekleşirken, endekste haftalık bazdaki kaybı %3,2 oldu. Piyasaların kapanışı ardından derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin Ba3 olan kredi notunu B1’e düşürdü, “negatif” görünümü değiştirmedi.  

Cuma günü yurt dışı piyasalardaki yön arayışı sürdü. Gün içinde ABD’de açıklanan perakende satışlar verisi beklentileri karşılarken, sanayi üretimi verisi beklentilerden daha iyi geldi. Avrupa ve ABD’de piyasa kapanışları ise negatif bölgede gerçekleşti.

Bugün içeride işsizlik ve konut satışı verileri izlenecektir. Saat 11:00’de gelecek bütçe verileri ise içerideki en önemli veri akışı olacaktır. Yeni haftaya Asya tarafında Japonya alımlarla başlarken, Çin piyasaları yatay seyrediyor. Avrupa ve ABD piyasalarının bugüne toparlanarak başlaması bekleniyor. BİST tarafında ise endeksin yatay açılış öngörüyoruz.  

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Cari işlemler dengesi 2019 Nisan ayında 1,3 mlr $ açık verdi
  • TCMB haziran ayı beklenti anketinde yıl sonu TÜFE beklentisi %15,85’e geriledi
  • Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, Moody's’in not indirim kararının, Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmadığını belirtti

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Temettü Ödemeleri: SASA
  • Takip Listesi

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın