Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne yatay başlayan BİST, günün devamında özellikle Avrupa piyasalarında gözlenen alımların desteğiyle yukarı hareketine devam etti. 94.000 seviyeleri üzerine kadar yükselen endekste günün kapanışı 94.219 seviyesinden gerçekleşti.

Sabah kararsız seyirler izleyen yurt dışı piyasalar, gün içinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’den gelen, enflasyon hedefinin tutturulmasına yönelik faiz indirimi ve ilave genişmele açıklamalarıyla birlikte yönünü yukarı çevirdi. Avrupa tarafında piyasalarda güçlü alımlar izlenirken, ABD piyasaları da günü alıcılı tamamladı.

Fed’in faiz kararı bugünün en önemli gündem maddesi. Saat 21:00’de açıklanacak karar ile birlikte Fed üyelerinin ekonomiye ilişkin beklentilerini ve aynı zamanda da Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını izleyeceğiz. Piyasalarda beklenti, Fed’in bu toplantıda faizlerde bir değişime gitmemesi yönünde olsa da önümüzdeki döneme ilişkin gelebilecek yönlendirmeler önemli olacak. Dün yurt dışı piyasalardaki pozitif kapanışlar ardından bu sabah Asya piyasaları da alıcılı seyrediyor. Avrupa ve ABD piyasalarının açılışında hafif yükselişler beklenmektedir. BİST tarafında ise satıcılı açılış öngörüyoruz.  

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Sanayi üretim endeksi nisan ayında yıllık bazda %4 daraldı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, ANSGR, IZOCM
  • Temettü Ödemeleri: ASELS
  • Sermaye Hareketleri: PETKM
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın