Vakıf Yatırım Yükleniyor

Günlük Strateji Bülteni

 

Piyasalara Bakış

Güne satışlarla 97.600 seviyesi üzerinden başlayan endeks, günün genelinde de satış baskısı altında kalırken, 95.851 seviyesine kadar gerileme sürdü. Endeksin kapanışı ise 96.275 seviyesinden gerçekleşti.

Piyasalarda dikkatlerin şirket karlılıklarına çevrilmesiyle ABD piyasaları olumlu seyrini sürdürdü. ABD’de dün PepsiCo ile bilanço açıklama dönemi başlarken, 13 Temmuz’daki Wells Fargo, JP Morgan ve Citigroup bilançoları yakından izlenecek. Dün Avrupa tarafında ise İngiltere’de meydana gelen siyasi gelişmeler takip edilirken, borsalar yükselişler gösterdi ve böylece gösterge endeks değer artışını 6. güne taşımış oldu.

Bugün yurt içinde cari denge açıklanacak. Piyasanın beklentisi mayıs ayında 5,3 mlr $ cari açık verileceği yönünde bulunuyor. Avro Bölgesi’nde AMB Başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek. ABD’de ise ÜFE verileri ve Fed üyesi Williams’ın konuşması izlenecek. ABD’nin ek vergi getireceği 200 mlr $’lık Çin ürünlerinin listesini açıklamasıyla birlikte sabah saatlerinde Çin ve Japonya’da satışlar görüyoruz. Avrupa ve ABD’de de satıcılı başlangıçlar beklenmektedir. BIST’in de yurt dışındaki olumsuz havaya paralel satıcılı açılması beklenebilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • S&P analisti Frank Gill Türkiye’ye yönelik değerlendirmelerde bulundu

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Bim Birleşik Mağazalar (BIMAS) hisse alım işlemleri (=)
  • Kısa Kısa Haberler: Savunma sektörü, Turizm/Havacılık sektörü, EKGYO, PGSUS, THYAO
  • Temettü Ödemeleri: EGPRO
  • Sermaye Hareketleri: BEYAZ

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın