Vakıf Yatırım Yükleniyor

Günlük Strateji Bülteni

 

Piyasalara Bakış

BIST güne alımlarla 95.700 seviyesi üzerinden başlangıç yaptı. Açılış ardından kararsız bir seyir izleyen endeks sonrasında yönünü yukarı çevirdi. Gün sonuna doğru ABD’den Türkiye’ye yaptırım gelebileceğine ilişkin haber akışları ardından sert satış gözlenen BİST tarafında kapanış 94.817 seviyesinden gerçekleşti.

Dün ABD’de beklentinin altında bilanço açıklayan Facebook hisseleri %19 düşüş ile rekor değer kaybederken, teknoloji sektöründe satış baskısının artması sonucunda Nasdaq endeksi %1,0 düşüş gösterdi. Dow Jones ise dün olumlu ayrışarak yükselişler gösterdi. Önceki günkü ABD Başkanı Trump ve AB Komisyonu Başkanı Juncker'in yaptıkları toplantının uzlaşmayla sonuçlanmasını dün fiyatlama fırsatı bulan Avrupa borsaları Almanya öncülüğünde yükselişler kaydetti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası (AMB) beklentiye paralel faiz oranları ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi. AMB varlık alımının yılsonunda sona ereceğini teyit ederken, faiz oranlarının en az 2019 yaz aylarına kadar mevcut seviyelerde kalacağı ifadesini tekrarladı.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ABD’de 2Ç18 büyüme verileri ile çekirdek kişisel tüketim harcamaları ve tüketici güven endeksi açıklanacak. Sabah saatlerinde Japonya piyasaları alıcılı, Çin piyasaları ise satıcılı seyrediyor. Avrupa ve ABD’de alıcılı başlangıçlar görebiliriz. BIST’in ise güne hafif satıcılı bir başlangıç yapabileceğini düşünüyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Fitch, nicel sıkılaşmanın 2019’da başlayacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Bankacılık sektöründe mevduat hacmi haftalık bazda %0,7 daraldı.
  • Yabancı yatırımcılar 20 Temmuz haftasında 210 mn $ hisse satımı gerçekleştirdi (=)
  • Bugün Arçelik (ARCLK) 2Ç18 finansal sonuçlarını açıklayacak (=)
  • Garanti Bankası (GARAN) 2Ç18 Finansal Sonuçları: 2018 yılsonu beklentileri revize edildi (=)
  • Tofaş Oto (TOASO) 2Ç18 Finansal Sonuçları: Güçlü marjlar korunmaya devam ediyor (=)
  • Bugün TSKB (TSKB) 2Ç18 finansallarını açıklayacak (=)
  • Kısa Kısa Haberler: ANHYT, BRSAN, KRDMA, KRMDB, KRDMD, KOZAL, TAVHL, TRKCM

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın