Vakıf Yatırım Yükleniyor

Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Endeks haftaya hafif satışlarla 95.300 seviyesi üzerinden başlangıç yaptı. Gün içinde karışık bir seyir izleyen BIST, satışlarla 94.900 seviyelerine gerilemesinin ardından yönünü yukarı çevirdi. Günün kapanışı 96.158 seviyesinden gerçekleşti.

Dün Avrupa borsaları teknoloji sektörü öncülüğünde değer kaybetti. Küresel ticaret gerilimi bu haftanın odak noktasında olacak, çünkü ABD Başkanı Trump’ın otomotiv ihracatı için ek vergi uygulama tehdidini tartışmak için AB, Japonya, Güney Kore, Kanada ve Meksika yetkililerinin bir araya gelmeleri bekleniyor. ABD’de ise Fed toplantısı öncesinde dün Nasdaq öncülüğünde borsalar düşüşler gösterdi.

Bugün yurt içinde dış ticaret dengesi, TCMB 3. Enflasyon Raporu ve haziran ayı yabancı ziyaretçi sayısı açıklanacak. Avro Bölgesi işsizlik oranı, tahmini enflasyon verileri ve 2Ç18 büyümesi ile ABD’de tüketici güven endeksi de takip edilecek veriler arasında bulunuyor. Sabah saatlerinde Japonya’da beklentilerin altında açıklanan veriler ve BOJ para politikası toplantısında beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmaması ardından piyasalar yatay seyrediyor. Çin’de ise beklentilerin altında açıklanan PMI verileri ardından yatay bir seyir görüyoruz. ABD ve Avrupa piyasalarında ise kararsız açılışlar görebiliriz. BIST’in de güne yatay başlamasını bekliyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TÜİK ekonomik güven endeksi temmuz ayında %2 oranında yükseldi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Fitch, Türk bankalarının negatif görünümünün çoklu riskleri yansıttığını belirtti
  • Bankacılık sektörünün net karı 2Ç18’de yıllık bazda %23,1 arttı (=)
  • Bizim Toptan (BIZIM) 2Ç18 Finansal Sonuçları: Tahminlerin üzerinde operasyonel sonuçlar (+)
  • Bugün Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 2Ç18 finansallarını açıklayacak (=)
  • Kısa Kısa Haberler: Enerji Sektörü, Havacılık Sektörü, ASELS, OTKAR, PGSUS, TKFEN, TCELL
  • Temettü ödemesi: ULUSE
  • Sermaye Hareketleri: TRKCM

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın