Vakıf Yatırım Yükleniyor

Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Endeks güne satışlarla 95.900 seviyesi üzerinden başlangıç yaptı. Açılış sonrası yönünü yukarı çeviren BIST, 97.200 seviyesi üzerini test etmesine rağmen kalıcılık sağlayamadı. Kurdaki yukarı yönlü hareketlenme ile birlikte bir miktar satış baskısı altında kalan endeks, günün kapanışını 96.952 seviyesinden gerçekleştirdi.

ABD ve Çin'in ticaret savaşını önlemek için yeniden görüşmek istediği yönündeki haberler sonucunda dün hem Avrupa hem de ABD borsaları yükselişler gösterdi. Ancak iki ülkenin sorunu çözmek için çok az ilerleme kaydettiği haberleri dün ABD borsalarında kazançların bir kısmının geri verilmesine neden oldu. Piyasalarda kritik Fed toplantısı öncesinde bilançolar ön planda olmaya devam ediyor. Öte yandan bugün basına yansıyan haberlerde, Trump yönetiminin yaklaşık 200 mlr $ değerinde 5 bin Çin menşeli ürüne uygulanması planlanan tarife oranını, %10'dan %25'e yükselteceği spekülasyonu piyasaları olumsuz etkileyebilir.

Bugün yurt içinde PMI verilerini takip edeceğiz. Almanya, Avro Bölgesi ve ABD’de de PMI verileri açıklanacak. Ek olarak ABD’de ADP istihdam raporu ve FED faiz kararı izlenecek. Piyasalar FED’in bugünkü toplantısında faizlerde değişiklik yapmasını beklemiyor. Sabah saatlerinde Çin’de satıcılı, Japonya’da ise alıcılı bir seyir görüyoruz. Avrupa’da yatay, ABD’de ise endekslerde karışık açılışlar bekleniyor. BIST’in ise güne 96.600 seviyelerinin altına doğru gerileyerek satıcılı bir açılış yapacağını düşünüyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Doğalgaz ve Elektrik fiyatlarında yeni düzenlemeye gidildi
  • TCMB 2018/III Enflasyon Raporu yayımlandı: 2018 enflasyon tahmini 5 puan yükseldi
  • 2018 Haziran ayında dış ticaret açığı 5,5 mlr $ oldu

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 2Ç18 Finansal Sonuçları: Beklentinin üzerinde net kar (+)
  • Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yeni iç hatlar terminal ek binası hizmete açıldı
  • Bugün Ford Otosan (FROTO) 2Ç18 finansal sonuçlarını açıklayacak (=)
  • Bugün İş Bankası (ISCTR) 2Ç18 finansallarını açıklayacak (=)
  • Kısa Kısa Haberler: Enerji Sektörü, İletişim Sektörü, Turizm Sektörü, AKGRT, BIZIM, EGEEN, EGGUB, HEKTS, VESBE

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın