Vakıf Yatırım Yükleniyor

Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne hafif alımlarla 97.100 seviyesi üzerinden başlangıç yapan BIST, açılış ardından satış baskısı altında kalarak 96.200 seviyesine kadar geriledi. Sonrasında gelen alımlarla kayıplarını telafi eden endeks günün kapanışını 97.211 seviyesinden gerçekleştirdi.

ABD’de Trump'ın Çin'e yaklaşık 200 mlr $ değerindeki ürünlere %10'luk tarife oranının %25'e çıkarılması için direktif verdiğini açıklanmasının ardından dün Avrupa borsaları değer kaybetti. Dün Fed, faiz oranını, beklendiği gibi %1,75-2,00 aralığında sabit tuttu ancak kademeli faiz artırımlarına devam edileceğinin sinyalini verdi. Fed kararı ardından ABD borsalarında satıcılı bir seyir görülse de, Apple’ın güçlü bilanço rakamları Nasdaq endeksinde olumlu ayrışmaya neden oldu.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Avro Bölgesi’nde ÜFE, İngiltere’de İngiltere Merkez Bankası(BOE) faiz kararı ve ABD’de fabrika siparişleri açıklanacak. Sabah saatlerinde Çin ve Japonya’da piyasalar satıcılı seyrediyor. ABD ve Avrupa’da satıcılı başlangıçlar görebiliriz. BIST’in de güne 96.600-96.000 aralığına gerileyerek başlamasını bekliyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • İstanbul’da perakende fiyatlar temmuz ayında %0,52 artış gösterdi
  • İmalat PMI endeksi temmuz ayında 49 seviyesinde gerçekleşti

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Ford Otosan (FROTO) 2Ç18 Finansal Sonuçları: Beklentilerin üzerinde güçlü operasyonel sonuçlar (+)
  • İş Bankası (ISCTR) 2Ç18 Finansal Sonuçları: Net risk maliyeti %1,3’e çıktı (=)
  • Kısa Kısa Haberler: ALARK, AKSEN, ASELS, ENKAI, LOGO, LKMNH

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın