Vakıf Yatırım Yükleniyor

Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne satışlarla 95.500 seviyesi üzerinden başlangıç yapan endeks gün içinde satıcılı seyretti. Kurda gözlenen rekor seviyeler ile birlikte 94.000 üzerine kadar gerileyen BIST, kapanışını ise 94.543 seviyesinden gerçekleştirdi. 

Ticaret savaşı endişelerinin devam etmesi sonucunda Avrupa borsaları değer kayıplarını sürdürdü. Ayrıca beklentinin altında gelen bilançolar da borsaları olumsuz etkiledi. İngiltere Merkez Bankası faizi beklendiği gibi 25 baz puan yükselterek 2009'dan beri en yüksek seviye olan %0,75'e çekti. ABD’de ise borsalar karışık bir görünümle kapandı, Apple öncülüğünde Nasdaq hızlı yükselirken, Dow Jones günü yatay bir görünümle günü tamamladı.

Bugün yurt içinde temmuz ayı enflasyon verilerini takip edeceğiz. Beklentimiz temmuz ayında tüketici fiyatlarının aylık bazda %0,85, yıllık bazda ise %16,20 artış göstereceği yönünde. Yurt dışında ise Almanya, Avro Bölgesi ve ABD’de imalat dışı PMI verilerini takip edeceğiz. ABD’de ek olarak dış ticaret dengesi ve işsizlik oranı izlenecek.  Sabah saatlerinde Çin ve Japonya’da piyasalar yatay seyrediyor. ABD ve Avro Bölgesi’nde pozitif açılışlar görebiliriz. BIST’in ise dün görülen satış baskısı ardından güne temkinli bir başlangıç yapabilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Önemli bir Makroekonomi & Politika haberi bulunmamaktadır

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Bankacılık sektöründe TKO %3,06’ya çıktı
  • Temmuz’da binek araç satışları %32,6, hafif ticari araç satışları %46,2 daraldı
  • Yabancı yatırımcılar 27 Temmuz haftasında 37 mn $ hisse alımı gerçekleştirdi (=)
  • Tekfen Holding (TKFEN) 2Ç18 Finansal Sonuçları: Beklentilerin hafif üzerinde operasyonel kâr (+)
  • Kısa Kısa Haberler: Savunma Sektörü, ASELS, FROTO, MGROS, THYAO

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın