Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güçlü alımlarla güne 88.000 üzerinden başlayan endekste, yurt dışı piyasalardaki toparlanmanın da desteğiyle 90.000 seviyelerine yöneldi. Bankacılık endeksi %4,5, sanayi endeksi ise %2,6 değer kazanırken, endekste kapanış 90.012 seviyesinden gerçekleşti.  

Satışlar sonrasında dün toparlanma eğilimi gözlenen yurt dışı piyasalarda ABD’den gelecek büyüme verisi izlendi. ABD’de 1Ç19 büyümesi %3,1 ile beklentiler doğrultusunda açıklandı. Kapanışta ise hem ABD hem de Avrupa piyasaları günü alıcılı tamamladı.

Bugün içeride 1Ç19 büyümesi (VKY: -%3, kons: -%2,8) ile Nisan ayı dış ticaret dengesi (kons: 2,83 mlr $) verileri izlenecek. Ayrıca, TCMB Finansal İstikrar Raporu takip edilecek. Yurt dışında ise ABD’de açıklanacak kişisel gelir-harcamalar verisi ile tüketici güvenini izleyeceğiz. Sabah Japonya’da açıklanan sanayi üretimi beklentilerden iyi açıklanırken, Çin’de açıklanan PMI verileri ise beklentileri karşılamadı. Veriler ardından Asya seansında Japonya piyasaları negatif, Çin’de ise yatay seyir görüyoruz. Avrupa ve ABD’de ise dün görülen toparlanma sonrasında yeniden satıcılı açılışlar bekleniyor. Endeksin ise güne yatay başlamasını bekliyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Önemli bir Makroekonomi & Politika haberi bulunmamaktadır.

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar 24 Mayıs haftasında net 96 mn $ hisse satımı gerçekleştirdi
  • Bankaların net dönem karı Nisan’da yıllık bazda %23,9 geriledi
  • Bankacılık sektöründe kredi hacmi haftalık bazda %0,3 arttı
  • Kısa Kısa Haberler: BOYP, CEOEM, GLYHO, GUSGR, MAVI, PETKM, SAHOL, TCELL, ULUSE, VAKBN
  • Temettü Ödemeleri: AEFES, ANACM, CCOLA, EKGYO, GENTS, OYAYO, SISE, SODA, TRKCM
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın