Vakıf Yatırım Yükleniyor

Haftalık Strateji Bülteni

Jeopolitik gerginlik ardından yukarı denemeler sınırlı kalabilir

  • Suriye ile ilgili haber akışları ve gerçekleştirilen hava saldırısı, BİST tarafında sert satışlara, kur ve faizler tarafında ise yeni rekor seviyelere hareket ile sonuçlandı. Haftanın kapanışını 109.604 seviyesinden gerçekleştiren BİST, haftalık bazda ise %4,5 değer kaybetti.
  • Bu hafta ABD tarafında sanayi üretimi, Çin tarafında ise hem sanayi üretimi hem de 1Ç18 büyüme verisi izlenecektir. Hafta genelinde Fed üyelerinin açıklamaları ile ABD’de bilanço açıklayan şirketlerin karları da ön planda olacaktır. Avrupa tarafında piyasalar enflasyon, cari denge ve tüketici güvenini izlerken, yurt içinde ise haftanın devamında MB Beklenti Anketi ve tüketici güvenini takip edecektir.
  • Bu haftaya kısmen de olsa azalan jeopolitik gerginliğe bağlı olarak alımlarla başlayan ve 111.000 seviyelerine ulaşan BİST tarafında, yukarı denemelerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz.
  • Yükselişlerde 112.500 ve 114.000 seviyeleri BİST’in hedefi olarak görülmekle birlikte, bu yükseliş denemeleri kur ve faizler tarafından da desteklenmediği sürece 109.500-106.500 aralığına yeniden geri dönebileceğimiz göz ardı edilmemelidir.
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın