mobil-menu-opener

Bitcoin’in Fiyatı %70 Geriledi…

• Son dönemde en bilineni Bitcoin olmak üzere birçok kripto para (sanal para, dijital para isimleri de kullanılmaktadır), fiyatlarında yaşanan sert hareketlerle birlikte gündeme ön sıralardan giriş yapmıştır. Bitcoin (kısaltması BTC) önderliğinde hayatımıza giren kripto paralar, artan merak ve talep ile birlikte 2017 yılında hızla değer kazanmış, aynı zamanda da bilinirlikleri önemli ölçüde artmıştır.

• Dijital para olarak nitelendirilen paraların en bilineni olan Bitcoin, herhangi bir merkeze bağlı olmayan ilk dijital para birimidir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan ve o tarihten itibaren dolaşımda olan Bitcoin’in sayısı mevcut durumda 16,8 milyon adet seviyesindedir. Maksimum Bitcoin sayısı ise 21 milyon adet ile sınırlıdır.

• Bitcoin’in mevcut para birimlerinden farklı kılan en büyük özelliklerinden biri ise Blockchain (blok zincir) teknolojisi üzerine inşa edilmesidir. Blockchain’i, kripto para işlemlerinin kaydedildiği bir zincir olarak düşünebiliriz. Bu zincir tek bir yerde değil tüm ağda kaydedilmekte, aynı zamanda da özel bir şifreleme ile kendinden önceki ve sonraki blok ile ilişkilendirilmektedir. Bu özellik ise blok zincir üzerindeki verilerin değiştirilmeden korunmasını sağlamaktadır. Blok zincirin en önemli özelliklerinden biri ise şeffaf olmasıdır. İlk zincir oluşturulduğu andan itibaren tüm yapılan işlemler herkes tarafından görülebilir.

• 2017 yılına 1.000 $ seviyesini aşarak başlayan Bitcoin, 2017 yılının Aralık ayında yaklaşık 20.000 $ seviyesine kadar yükselişini sürdürmüştür. Mevcut durumda ise 1 BTC’nin değeri yaklaşık 6.000 $ seviyesinin hemen üzerinde yer almaktadır.

• Bitcoin gibi kripto para borsalarında işlem gören ve başlıcaları Ethereum, Ripple, Litecoin vb. sayıları 1.500’ü aşan kripto para bulunmaktadır. Bu kripto paralar, borsa benzeri kripto para piyasalarında herhangi bir ara olmaksızın sürekli işlem görmektedirler.

• Aralık 2017’de yaklaşık 330 milyar $ seviyesine kadar piyasa değeri yükselen Bitcoin’in mevcut durumda ise piyasa değeri yaklaşık 107 milyar $ seviyesinde yer almaktadır. Bitcoin son yaşanan hızlı değer kayıpları ardından görmüş olduğu en yüksek seviyeye göre mevcut durumda %70’e yakın değer yitirmiştir. Bitcoin ardından en yüksek piyasa değerine sahip kripto para ise yaklaşık 60 milyar $ piyasa değerine sahip olan Etherium (ETH) olarak görünmektedir. Etherium’u ise yaklaşık 25 milyar $ piyasa değeri ile Ripple (XRP) izlemektedir. Kripto para piyasalarında işlem gören 1.500 adeti aşan kripto paraların piyasa değerlerinin toplamı ise 293 milyar $ seviyesinde yer almaktadır. Kaynak: https://coinmarketcap.com/İlgili Haberler


vakifyatirim--bize-ulasin
vakifyatirim-sidebar-sembol
vakifyatirim-sidebar-sembol