Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününde yatay bir başlangıç yapan BIST-100 endeksi günün geri kalanında pozitif bir seyir izledi ve 1,191 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 21.6 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 66 hisse değer kazandı, 30 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda güçlü alımlar izleniyor.

ABD’de başkanlık seçiminin resmi sonuçları henüz kesinleşmese de eyaletlerin çoğunda oy sayımı sona erdi ve Demokrat aday Biden seçimi kazandı. Cumhuriyetçi aday Trump’ın yaptığı açıklamalara rağmen, Biden ve homojen Senato dağılımının piyasalar tarafından olumlu karşılandığını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte seçimin resmi sonuçlarının ardından, politikalar açısından ilk 100 gün yakından izlenecektir. Bu dönem için de en önemli beklenti mali teşvik paketi olacaktır. Biden’ın başkanlığı ABD dolarında gerilemenin devamı, riskli varlıklar için ise iyimserlik adına destekleyici görülebilir. Öte yandan içeride hafta sonu hareketli geçti. TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alındı, yerine ise eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı. Naci Ağbal göreve gelir gelmez banka genel müdürleri ile bir toplantı yaptı ve ekonomi ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Öte yandan Pazar günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ettiği iddia edildi, ancak bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bugün veri akışı sakin ancak BİST şirketlerinin konsolide bilançolarının açıklanması için de son tarih bugün.

BIST-100 endeksinin güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. Teknik olarak görünüm hala güçlü, 1,195-1,205 ve 1,220 direnç seviyeleri iken 1,185 ve 1,175 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 1,185 altına gelinmeden ana pozisyonlar korunabilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TCMB Başkanlığına Naci Ağbal atandı
  • Hazine nakit dengesi Ekim’de 6,7 mlr TL açık verdi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • İş Bankası (ISCTR) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Beklentilerin üzerinde net kar (+)
  • Turkcell (TCELL) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Net kar beklentileri aşarken, yılsonu hedefleri yukarı revize edildi (+)
  • Vestel Elektronik (VESTL) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Güçlü sonuçlar piyasa beklentilerine paralel (+)
  • Kısa Kısa Haberler: EKGYO, MGROS, TRGYO
  • Sermaye Hareketleri: SKBNK
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın