Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne yatay seyirle başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında yine zayıf bir seyir izledi ve 1,350 kritik desteğinin altında 1,346 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 10.9 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 17 hisse değer kazandı, 76 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.63 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise hafif satıcılı bir seyir izleniyor.

Dün ABD’de açıklanan ve aylık bazda %0.5 artması beklenen enflasyon, %0.9 olarak gerçekleşti ve yıllık TÜFE %5.4 ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen enflasyon verisinin alt kalemlerinde hala geçici olabileceğine dair işaretler olsa da piyasa fiyatlamaları negatif etkilendi. Tüm hisse endeksleri satıcılı seyrederken, ABD’de 10 yıllık tahvil faizi %1.40 üzerine geldi, dolar endeksi 92.70 seviyesini aştı. Piyasada özellikle FED’in varlık alımlarını azaltmaya bu yıl sonunda başlayabileceği beklentisinin daha etkili olduğu kanaatindeyiz. Öte yandan dün ABD’de açıklanan banka bilançoları beklentilerin üzerinde ve güçlü gerçekleşti. Bugün de Bank of America, Blackrock, Citigroup, Wells Fargo, Delta Air gibi şirketlerin finansalları bekleniyor. Ayrıca FED başkanı Powell’ın akşam saatlerindeki sunumu takip edilecek. İçeride ise en önemli gelişme saat 14:00’de açıklanacak TCMB faiz kararı olacaktır. Son enflasyon verisi ve Temmuz beklentileri ile beraber, TCMB’nin bu toplantıda politika faizini sabit bırakmasını bekliyoruz. Piyasa katılımcıları faizden ziyade, karar metninde de bazı şahin ifadeleri görmek isteyebilir.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. 2020 Mart ayından bu yana takip ettiğimiz orta vadeli ortalamaların da altına gelen endekste haftalık kapanış çok önemli olacak. 1,350 seviyesinin altında haftalık bir kapanış görmemiz halinde  1,330-1,310 ve 1,250 seviyeleri öne çıkabilir. Ancak dün 1,350 seviyesinin altına gelinmiş olsa da bayram tatilinin takas avantajı oluşturması sebebiyle tepki alımlarının gelebileceği kanaatindeyiz. 1,355-1,364 ve 1,375 bu tepki alımları için direnç seviyeleridir.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Mayıs ayında sanayi üretim endeksi yıllık bazda %41 artış gösterdi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, ARCLK, KARYE, PGSUS
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın