Günlük Strateji Bülteni

 

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde de gücünü korudu ve günü %1.93 artışla 3,121 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 68 milyar TL seviyesinde gerçekleşti,  BIST100 endeksine dahil olan 61 hisse değer kazandı, 37 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.12 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise hafif negatif bir seyir izleniyor.

Dün küresel ölçekte öncü PMI verileri takip edildi. Ağustos ayı öncü PMI verileri genel olarak beklentilerin altında gerçekleşse de özellikle Avrupa’da imalat PMI verilerinde toparlanma görüldü, hizmet sektörü ise zayıf ve daralma bölgesinde gerçekleşti. Öte yandan ABD’de PMI verileri 2020’den bu yana en düşük seviyeye geldi ve bu paralelde dolar endeksi ve tahvil faizlerinde gerileme görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.03, dolar endeksi ise 108.6 seviyesinden işlem görüyor. Hisse endeksleri ise dünkü negatif kapanışın ardından bugün de satıcılı seyir izliyor. Dün FED üyesi Kashkari’nin şahin tondaki açıklamaları da Jackson Hole toplantısı öncesinde risk algısını azalttı. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve bekleyen konut satışları takip edilecek. İçeride ise TL varlıklardaki pozitif ayrışma sürüyor, veri akışı ise sakin.

BIST100 endeksinin güne kar satışlarıyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli yükselen kanal içinde ana hedef olarak belirlediğimiz 3,150 seviyesine yaklaştık, bu aşamada bu seviye ve üzerinde ivme kaybı beklentimizi koruyoruz. Yabancı yatırımcıların aktivitesinin artmasıyla dolar bazında seviyelere de önem veriyoruz, bu aşamada 175 seviyesini direnç olarak takip ediyoruz. 3,090-3,050 ve 3,000 destek seviyeleri iken 3,000 kısa vadeli pozisyonlar için zarar-kes seviyesi olarak izlenebilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Tüketici güven endeksi Ağustos’ta aylık bazda %6,1 arttı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü
  • Planlanan Sermaye Hareketleri: SAYAS
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın