Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne alıcılı bir seyir ile başlayan BIST100 endeksi günü %0.6 yükselişle 1.410 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 11.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 63 hisse değer kazandı, 31 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL kuru 8.70 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli piyasalarda ise pozitif bir seyir hakim.

Geçen haftaki sert satışın ardından hafta başından bu yana değer kazanan küresel hisse endeksleri dün de alıcılı bir seansı geride bıraktı. İngiltere Merkez Bankası’nın faiz politikasında bir değişikliğe gitmemesi Avrupa piyasalarında olumlu havayı desteklerken, ABD endekslerinde de Başkan Biden’ın açıkladığı altyapı paketinin etkisiyle pozitif seyir sürdü. Nasdaq ve S&P 500 endeksleri günü tarihi zirvelerinde kapatırken, Dow Jones endeksi günü %0.95 primli tamamladı. Geçen hafta beklentilere göre daha şahin mesajlarla sonuçlanan FOMC sonrasında ABD tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan yükseliş kısmen dengelenirken, paritede buna bağlı olarak tepki alımları görülüyor. Geçen hafta oldukça sert şekilde aşağıya gelen ons altın, reel getirilerdeki geri çekilmeye rağmen yatay seyretmeye devam ediyor. Petrol fiyatları ise, azalan ham petrol stokları ve artan talebin etkisiyle güçlü kalmaya devam ediyor. Küresel piyasalarda dün ABD’de açıklanan ekonomik veriler takip edildi. Dayanıklı mal siparişleri verisi beklentilerin hafif altında %2.3 seviyesinde açıklanırken, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise beklentilere paralel 411 bin seviyesinde gerçekleşti. FOMC sonrasında FED yetkililerinden gelen açıklamalar izlenmeye devam ediyor. FED yetkilileri, enflasyonun geçici olup olmayacağı ve faiz artırımları ile varlık alımlarının azaltılmasının zamanlaması konusunda ayrışmaya devam ediyor. Bugün ABD’de açıklanacak olan kişisel gelir ve harcamalar verisi piyasalar tarafından takip edilecek. İçeride ise NATO sonrasında ülkeler arası ilişkilerin fiyatlamaları daha fazla etkilediğini görüyoruz. Dün başlayan ve bugün devam edecek olan AB Liderler Zirvesi’nde yayınlanan bildiriyle; AB'nin Türkiye ile ortak çıkarları içeren pek çok alanda iş birliğini arttırmaya hazır olduğu ve AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirme için çalışmaların başladığı bildirildi.

BIST100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Dün seans içinde oluşan ikili dip formasyonunun ardından ivme kazanan endeks, seans sonunda gelen kar satışlarına rağmen 1.410 direnci üzerinde günü tamamladı. Bu aşamada 1.430 direncine doğru yukarı yönlü ivmenin devamı beklenebilir. 1.420 ara direnç, 1.400-1.388 ve 1.375 seviyeleri ise destek olarak takip edilebilir. 1.430 aşılmadıkça temkinli duruşumuzu korumakla birlikte, sektörel olarak bankacılık, holding, telekomünikasyon ve demir çelik hisselerinde kısa vadeli teknik görünümü beğeniyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Reel kesim güven endeksi Haziran ayında 2,7 puan arttı
  • Haziran ayında kapasite kullanım oranı 1,3 puan yükseldi
  • TCMB, 2021 Haziran ayı Para Politikası Kurulu’nun toplantı özetini yayımladı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcıların hisse senedi portföyü 18 Haziran haftasında net 3,2 mn $ geriledi
  • Halka Arz Onayı: E-Data Teknoloji Pazarlama, VBT Yazılım, Kütahya Şeker Fabrikası
  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, TKFEN
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın