Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

BIST, güne 99.000 seviyesi üzerinden yatay başlangıç yaptı. Gün içinde karışık bir seyir izleyen endeks, satışlarla 98.900 seviyesine gerilemesine rağmen 9 Temmuz’dan bu yana ilk kez 100.000 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirerek günü 100.299 seviyesinden tamamladı.

Dün açıklanan olumlu makroekonomik verilerin ardından ABD borsaları günü alıcılı kapattı. Ekonomi gündeminde ise, ABD’de 4Ç18 GSYH büyümesi %4,2 ile beklentiye paralel gelirken, dayanıklı mal siparişleri ise %4,5 ile tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Avrupa’da ise borsalar genel olarak yükselişler gösterirken, bütçe endişeleri nedeniyle İtalya borsası olumsuz ayrıştı.

Bugün yurt içinde dış ticaret dengesi ve yabancı ziyaretçi sayısı açıklanacak. Piyasanın beklentisi ağustos ayı dış ticaret açığının 2,5 mlr $ seviyesinde bulunuyor. Almanya’da işsizlik oranı, İngiltere’de 2Ç18 büyüme oranı ve Avro Bölgesi’nde enflasyon verileri açıklanacak. ABD’de ise tüketici güven endeksi takip edilecek. Sabah saatlerinde Çin ve Japonya’da alıcılı seyirler görüyoruz. ABD’de alıcılı, Avrupa’da ise karışık başlangıçlar görebiliriz. BIST’in güne alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TÜİK ekonomik güven endeksi eylül ayında %15,4 geriledi
  • SPK, kripto para satışlarına ilişkin uyarı yayınladı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Bankacılık sektöründe tüketici kredileri haftalık bazda %0,8 daraldı
  • Yabancı yatırımcılar 21 Eylül haftasında 138 mn $ hisse alımı gerçekleştirdi
  • Kısa Kısa Haberler: Cam Sektörü, AKBNK, ODAS, TTKOM, TMSN

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın