Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Düne pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi, günün ilk yarısında yükselişine devam etse de gün sonunda gelen satışlarla günü %0.17 artışla 3,265 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 62.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 34 hisse değer kazandı, 64 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.49 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde satıcılı seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda ABD dolarının değer kazancıyla beraber tüm varlıklar üzerinde baskı sürüyor. Dün ABD endeksleri gün içinde pozitif seyir izlese de kapanış negatif tarafta gerçekleşti. S&P500 gün içinde yılın en düşük seviyesini test ederken, gün sonunda %0.2 değer kaybetti.  Diğer endekslere göre güçlü kalan Nasdaq’ta ise talepteki düşüş nedeniyle Apple’ın üretim artışından vazgeçmesi, seans sonrasında vadeli piyasalarda baskı yarattı. Dolar endeksi 114.60, ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.98 seviyesinden işlem görüyor. Avrupa’da ise faizlerdeki yükselişe rağmen açılan faiz farkları ile beraber Euro/Dolar paritesi 0.9550 seviyesine gerilemiş durumda. Özetle geçen haftadan devraldığımız görüntüde henüz değişiklik yok ancak ABD’de başlayan 3.çeyrek bilanço dönemiyle beraber kademeli olarak kötümserliğin dağılabileceğini düşünüyoruz. Bugün ECB başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek, ayrıca ABD’de toptan stoklar ve bekleyen konut satışları izlenecek.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 3,200 desteği korundukça endekste dalgalanmanın devamını bekliyoruz. Yatırımcılara 3,330-3,340 direnç bölgesi aşılmadıkça risk artırmayı önermiyoruz ancak mevcut pozisyonlar korunabilir. Sektör bazında, 3.çeyreği kapatırken bilanço beklentilerinin fiyatlanacağını düşünüyor ve bankacılık sektörünün yanı sıra holding, havacılık, elektrik, perakende sektörlerini tercih ediyoruz.   

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • EBRD, Türkiye için 2022 büyüme tahminini %4,5’e revize etti

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Borsa İstanbul Duyurusu
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın