Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında satıcılı seyrine devam etti ve kritik 1,375 seviyesinin altında 1,373 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 12.4 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan yalnızca 5 hisse değer kazandı, 95 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.69 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda karışık seyir izleniyor.

Küresel hisse endeksleri haftaya yatay başlangıç yaparken, ABD’de büyük teknoloji şirketleri liderliğinde Nasdaq rekor tazeledi, S&P ve Dow ise yatay seyretti. ABD’de özellikle büyüme hisselerine giriş gözlemlenirken, FED’in stres testi sonrasında bankalarda da pozitif seyir izleniyor. Önümüzdeki dönemde ABD’li bankalardan temettü artırmaları bekleniyor. Avrupa ve Asya’da ise hafif satıcılı bir seyir izledik. Aşılanmanın küresel çapta önemli oranlara gelmesine rağmen, bazı ülkelerde görülen delta varyant vakalarının artıyor olması fiyatlamaları da etkiliyor. Özellikle Asya-Pasifik ve İngiltere’de günlük vakalar Ocak ayından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Delta varyantının artışına karşın yeni kısıtlama beklentisi havacılık sektöründe baskı yaratabilir. Ayrıca OPEC toplantısı öncesinde yayınlanan tahminler petrol fiyatları şirketleri üzerinde baskı oluşturabilir. Bugün içeride ve Avrupa’da güven endeksleri takip edilecek. Ayrıca BDDK’nın açıklayacağı bankacılık sektör verileri de izlenebilir.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Kritik 1,375 desteği altında kapanış yapan endekste, bugün ve yarın bu destek üzerine doğru tepki alımları görebiliriz ancak görünüm oldukça zayıf. Bu aşamada 1,380-1,390 dirençleri aşılmadıkça tepkinin sınırlı kalmasını bekliyoruz. Bu hafta Haziran vade kontratlarında vade sonu olması sebebiyle yüksek oynaklık görülebilir ancak 1,375 desteği altında kalındıkça 1,350 ilk destek konumundadır.

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: KTSKR, VBTYZ
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın