Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne satıcılı seyirle başlayan BIST100 endeksi, günün ilk yarısında zayıf, ikinci yarısında ise güçlü performans gösterdi ve açıldığı 1,371 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 12.6 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 46 hisse değer kazandı, 49 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.74 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda pozitif seyir devam ediyor.

Yılın ilk yarısını kapatırken ABD endeksleri güçlü performansını sürdürüyor. Dün neredeyse tüm küresel hisse endeksleri pozitif kapanış yaptı, yıl başından bu yana S&P500 endeksi %14, Dow ve Nasdaq endeksleri ise %12 değer kazandı. Aynı dönem içinde MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksi %6 artış yaşarken, BIST100 ise %7 değer kaybetti. Bu haftanın en önemli gündem maddesi ABD tarım dışı istihdam verisi olacak, bu veri öncesinde açıklanan güven endeksleri beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve endekslerdeki yükselişi teyit etti. Bugün içeride dış ticaret dengesi, ABD’de ise ADP istihdam raporu yayınlanacak. FED’in söylemlerine göre sonbaharda istihdamda güçlü toparlanma bekleniyor. Enflasyon hedefine rahatlıkla ulaşabileceği görünen FED’in istihdam hedefine ulaşıp ulaşmaması, para politikasına yönelik de beklentileri şekillendirecektir, bu nedenle her istihdam verisi piyasada oynaklık yaratmaya aday olacaktır.

BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Dün güçlü 1,375 desteğinin kırılmasıyla, ilk tepki yeri olarak takip ettiğimiz 1,350 seviyesi şimdilik korundu. Bu aşamada tepki alımlarının bir süre daha devam etmesi beklenebilir. Kısa vadede 1,375-1,390 ve 1,400 direnç seviyeleri iken haftalık kapanış açısından 1,375, düşüşün sona erdiğinin teyidi için ise 1,400 seviyesi üzerinde kapanış görmek gerekir. Teknik görünüm hala zayıf, bu nedenle kısa vadede temkinli duruşumuzu koruyoruz, 1,350 seviyesini ise yeni zarar-kes seviyesi olarak belirliyoruz.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Fiyat İstikrarı Komitesi kuruldu

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, MEDTR
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın