Haftalık Eurobond Raporu (4 Nisan 2022) - 04 Nisan 2022

Geçtiğimiz hafta boyunca genişleyen ABD 10 yıllık tahvilin getirisi hafta sonuna doğru daralma gösterdi. İstihdam verisi sonrası ABD borsaları toparlayarak yükseliş ile kapattı. Hafta sonu Rusya-Ukrayna tarafında olumlu haber akışı izledik. 10 yıllık Bund ve 10 yıllık Gilt ABD ile paralel performans sergiledi.

 

Gelişmekte olan ülkelerin risk primlerinde pozitif görünüm mevcut idi. Meksika’nın CDS’i 2 baz puan düşerek 100 seviyesinin altına sarktı. Filipinler ve Endonezya’nın uzun taraflı eurobondları alıcılı performans sergilerken Meksika’nın 10 yıllık eurobondu satıcılı seyir izledi. Yurt içinde risk primi 30 baz puana yakın düşüşle 554 seviyesine geriledi.Hazine eurobondları tarafında genele yayılan alıcılı hava vardı. Orta ve uzun taraflı bölgede getiriler 25-30 baz puan aralığında gevşedi. Geçen hafta bankalar ve özel sektör tarafında ise hemen hemen tüm vadelerde pozitif görünüm gördük. Hazine’nin son ihracı olan 2027 vadeli %7.99’den, Vakıfbank’ın 2022 vadeli kıymetin getirisi %2.83’dan haftayı tamamladı. SPK, Petkim’in 600 milyon ABD Doları cinsinden ihraç tavanlı yurt dışı tahvil ihracını onayladı. Ek olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ikinci eurobond ihracı için HSBC, ING, Jp Morgan ve SosGen ile anlaştı. İhraçtan elde edilen gelir ile Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı ve Dudullu-Bostancı metro hattının finansmanında kullanılacak.

 

Geçtiğimiz haftanın en dikkat çeken kıymeti Sasa Polyesterin 2026 vadeli convetible tahvili oldu. Kıymetin fiyatı kabaca 0.24 EUR değer kaybederek 116.049 EUR seviyesine geriledi. Bu hafta yurt içinde enflasyon verisi ve yurt dışında da Fed FOMC toplantı tutanakları ve ECB’nin toplantı tutanakları ön plan olacak. Yatırımcılarımıza oynaklığın geçen haftalara göre nispeten düşük olacağı bu hafta Hazine’nin orta taraflı kıymetlerini öneririz.

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın