Teknik Strateji Bülteni - 01 Şubat 2023

Düne satıcılı seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izledi ve günü %2.35 değer kaybıyla 4,976 seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi 89.1 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 12 hisse değer kazandı, 87 hisse değer kaybetti. Gün sonuna doğru endekste satışlar sertleşirken, bilançolar öncesi bankalarda gözlenen tepki çabasıyla birlikte bankacılık endeksi günü yatay tamamlarken, sınai endeksi %3’e yakın değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.81 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli endekslerde karışık bir seyir izleniyor.

 

Merkez bankalarının kritik kararları öncesinde yurt dışı piyasalarda iyimserlik sürüyor. ABD hisse endeksleri Salı gününü %1’in üzerinde primlerle tamamlarken, Avrupa endekslerinde kapanışlar yatay seviyelerden gerçekleşti. ABD’de dün, FED’in maaşlara yönelik önemli bir gösterge olarak izlediği istihdam maliyet endeksi açıklandı. Beklentilerin altında gelen veri, FED toplantısı öncesi piyasalardaki iyimserliği destekledi. CB tüketici güven endeksi ise beklentilerin bir miktar altında açıklandı. Avrupa tarafında ise pozitif gelen büyüme verilerinin ardından hisse endekslerinde ciddi bir hareket gözlenmedi. Merkez bankalarının kararları öncesinde piyasa fiyatlamalarında göze çarpan bir değişim yok. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizi zayıf seyretmeye devam ederken, Euro/Dolar paritesi ve ons altın tarafında güçlü seyir sürüyor. Bugün ABD ve Avro Bölgesi’nde PMI verileri takip edilecek. Akşam saatlerinde açıklanacak olan FED faiz kararı ise günün en önemli gündem maddesi olacak. Piyasalar, FED’in 25 baz puan faiz artışı yapmasına kesin gözüyle bakarken, FED Başkanı Powell’ın açıklamaları fiyatlamalar açısından daha önemli olacak.

 

BIST100 endeksinin bugüne yatay başlamasını bekliyoruz. Endekste, 5,000 altında 4,850 ve 4,600 seviyeleri destek. Gün içinde destek seviyelerinden gelecek tepki alımlarında 5,130 seviyesinin aşılıp aşılmayacağı izlenmeli. Bu direncin üzerinde ise 5,200-5,250 bandı takip edilecek. Ancak, gün içi satış baskısıyla önce 4,850 ardında da 4,600 desteklerinin kırılması halinde, endekste 4,300 seviyelerinin test edilmesi beklenmelidir. Yeniden 5,000 üzerinde kapanışlar gözlenmediği sürece alım için acele edilmemelidir.

 

  

 

 

  

 

 
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın