Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

ABD’nin İranlı askeri yetkiliyi öldürmesi sonrasında küresel piyasalarda gözlenen satış eğilimi, Cuma günü BIST-100 endeksine satış baskısı olarak yansıdı. Endekste 112,600 seviyelerine kadar yaşanan sert düşüş sonrasında toparlanma görsek de günün kapanışı %1,94 gerilemeyle 113,684 seviyesinden gerçekleşti. Pay piyasası işlem hacmi ise 19,3 mlr TL ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Avrupa tarafında Almanya’da gün içinde gelen enflasyon verileri beklentileri aşarken, DAX %1’in üzerinde değer kaybetti. ABD’de ise endeksler İran ile yaşanan gerginlik ardından günü negatif bölgede tamamladı. Yurt içinde aralık ayı enflasyon verilerini izledik. Aylık bazda TÜFE’de gerçekleşen %0,74 artışla birlikte 2019 yıl sonunda enflasyon oranı %11,84 olarak gerçekleşti.

Bugün küresel piyasalar hizmet PMI verilerini izlerken, ABD-İran gerginliğinin devam ediyor olması nedeniyle sabah ons Altın 1.574 $ seviyelerinde, Brent petrol ise 71 $’a yakın seyrediyor. Sabah Asya piyasaları karışık seyrederken, Avrupa ve ABD piyasalarının yeni haftaya satışlarla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 endeksinde de açılışta satış baskısı görebiliriz. Gerilemelerde 112,500 ilk önemli destek seviyemiz olacak. Yukarı hareketlerde ise 114,000 seviyeleri aşılabilirse yeni hedef 115,000 olarak izlenecektir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TÜFE aralık ayında aylık bazda %0,74 artış gösterdi
  • TCMB YP zorunlu karşılıklar için komisyon oranlarını açıkladı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın