Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde 112,000 seviyesine doğru yükselse de günün ikinci yarısında gelen satışlarla haftayı 110,476 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi yılın en yüksek seviyelerinde, 12.4 milyar TL olarak gerçekleşti. Endekse dahil 33 hisse kazandı, 61 hisse ise değer kaybetti. USD/TL kuru 5.77-5.82 bandında dalgalanırken, 5 yıllık risk primi CDS ise 295 seviyesinden işlem görüyor.

ABD ile Çin arasında 18 aydır devam eden ticaret savaşları sonrasında imzalanan “Faz-1” anlaşması piyasalarda pozitif fiyatlanmaya devam ediyor. FED’in güvercin tonlaması ardından ticaret anlaşması ve İngiltere seçimleri de iyimserliğe katkı sağladı. Çin’de açıklanan sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi, beklentilerin üzerinde gerçekleşirken ekonomik toparlanmaya ilişkin olumlu sinyaller verdi.

İçeride ise TCMB’nin faiz indirimi kararının ardından piyasalarda görülen pozitif fiyatlama yerini soluklanmaya bıraktı. Kısa vade için ABD ile Türkiye ilişkileri yakından takip edilecektir. Son olarak ABD Senatosunda onaylanan sözde Ermeni yasa tasarısı iki ülke arasında gerginlik yarattı. Bugün Türkiye işsizlik oranı, Avrupa ve Almanya PMI verileri takip edilecek. Ayrıca ABD Başkanı Trump’ın azil süreci ile ilgili gelişmeler de yakından izlenecektir.

BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. 111,000-112,000 direnç seviyeleri iken 110,000-109,400 destek seviyeleridir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Sanayi üretim endeksi ekim ayında yıllık bazda %3,8 artış gösterdi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Çimento Sektörü, Sigorta Sektörü
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın