Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde gücünü korudu ve %0.9 artışla 113,153 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 9.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil 76 hisse değer kazandı, 21 hisse ise değer kaybetti.

Küresel hisse piyasalarında, Noel arifesinde, tarihi zirvelere yakın seyir devam ediyor. Piyasalarda yıl sonunda ABD ve Çin kaynaklı haber akışı iyimserliğe destek oluyor. Son olarak Çin’de 850 ürün için gümrük tarifelerinin düşürülmesi ve ABD ile anlaşılması yükselişe sebep olurken, bu iyimserliğin Ocak ayına kadar sürmesi muhtemel. Bugün yurtdışı piyasaları Noel tatili sebebiyle kapalı olacak.

Yurtdışı piyasaların kapalı olması sebebiyle düşük hacim beklenen BIST-100 endeksinde, işlem hacminin 10 milyar TL civarında olması pozitif. Haber akışı ise oldukça sakin. ABD Başkanı Trump’ın Senato’ya yolladığı 7 sayfalık notta, uygulanacak yaptırımların Türkiye’yi Rusya’ya daha da yakınlaştıracağı belirtilerek olası yaptırımların ABD ile Türkiye arasındaki savunma anlaşmalarını zarara uğratacağı ifade edildi. Öte yandan, Halkbank konusuna da değinilen raporda, bankayla ilgili yaptırımların uygun olmayabileceği görüşü dile getirildi. Raporda ayrıca YPG’li teröristlere kolay vize verilmemesi gerektiği ifade edildi. Halihazırda Türkiye’nin yanında bir tavır sergileyen Trump’ın bu ifadeleri yerel varlıkları pozitif etkiledi. 2019 yıl içi zirvesini yenileyen BIST-100 endeksi halen benzerlerinin altına işlem görüyor. MSCI Türkiye endeksi yıl başından bu yana MSCI G.O.Ü endeksinden %10 negatif ayrıştı. Bu nedenle TL bazında hızlı bir yükseliş görülse de hem CDS açısından hem de relatif performans olarak değerlendirdiğimizde yükselişin devam etmesi muhtemel.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Seans içinde zaman zaman kar satışları görülse de 112,500 desteği zarar-kes seviyesi olmak üzere pozisyonların korunmasını öneriyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Önemli bir Makroekonomi & Politika haberi bulunmamaktadır

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: ISGYO
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın