Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftanın ilk işlem gününe pozitif bir seyirle başlayan BIST-100 endeksi gün içinde 114,961 seviyesine kadar yükseldi ancak günü %0.9 artışla 114,753 seviyesinden kapattı. Böylece endeks yılın son işlem günü öncesinde 2019 yılı zirvesini de yenilemiş oldu. İşlem hacmi 9.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil 64 hisse değer kazandı, 33 hisse ise değer kaybetti.

Yurtdışı piyasalarda rekor seviyelerden kar satışları geldiğini gözlemledik. ABD-Çin arasındaki anlaşmanın detayları henüz belli olmazken Ocak ayı içerisinde imzaların atılması bekleniyor. ABD piyasalarında yıl içinde %29 yükselişin ardından gelen kar satışları normal karşılanıyor. Asya piyasalarında ise karışık bir seyir izleniyor. Beklentilerin üzerinde gelen PMI imalat verilerine rağmen, düşük hacimle dalgalanma izleniyor. 

Son 1 haftadır ABD dolarındaki değer kaybına paralel olarak EUR/USD paritesi ve Ons Altın’da yükselişler dikkat çekiyor. Yılın son haftasında ortaya çıkan bu durum, 2020 için de ana tema olarak devam edebilir. 

Bugün içeride Kasım ayı dış ticaret dengesi takip edilecek. ABD’de ise konut fiyat endeksi ve tüketici güven endeksi açıklanacak. BIST-100 endeksinin yurtdışındaki kar satışlarına rağmen yatay bir açılış yapmasını bekliyoruz. Endekste 115,000 civarında dalgalanma beklerken, 114,300-113,500 seviyelerini kısa vadeli destek olarak belirliyoruz.

2020 yılında herkese sağlık, huzur ve bol kazanç diliyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TÜİK Ekonomik Güven Endeksi aralık ayında yükseldi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kasımda gerileyen çekirdek gelirlere karşın bankaların karlılıkları iyileşti
  • Kısa Kısa Haberler: EKGYO, MRDIN, THYAO
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın