Teknik Strateji Bülteni - 10 Ocak 2020

ABD ile İran arasındaki gerginliğin kısmen yatışması, dün yurt dışı piyasalarda yükselişleri beraberinde getirirken, BIST-100 endeksi de risk iştahındaki artışa bağlı olarak günü %4,53 yükselişle 117,990 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksinde yükseliş %6,75 seviyesinde gerçekleşirken, sanayi endeksi %3,83 yükseldi. Pay piyasası işlem hacmi ise 20,2 mlr TL ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

ABD’de Temsilciler Meclisi, dün Başkan Trump'ın İran'a yönelik askeri yetkilerini kısıtlayan tasarıyı onaylarken, kararın tavsiye niteliğinde olduğunu belirtelim. Avrupa tarafında ise İngiltere'nin AB’den ayrılmasını düzenleyen Brexit yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Azalan ABD-İran gerginliği sonrasında hem Avrupa hem de ABD piyasaları günü yükselişle tamamladı. Brent petrol 65 $ seviyelerine, ons Altın ise 1,550 $ seviyesinin altına geriledi.

Bugün içeride ekim ayı işsizlik verisi ile TCMB Beklenti Anketi izlenecek. ABD’de ise tarım dışı istihdam verisi beklenecek. Sabah Asya piyasaları karışık seyrederken, hem Avrupa hem de ABD’de piyasaların güne yükselişle başlaması bekleniyor. BIST-100 endeksinin ise güne alımlarla başlamasını, açılış sonrasında da 120,000-124,000 aralığı hedefiyle yükselişini sürdürmesini bekliyoruz. Gerilemelerde 116,500 seviyeleri ilk destek seviyemiz olacaktır.

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın