Teknik Strateji Bülteni - 14 Ocak 2020

Güne pozitif seyirle başlayan BIST-100 endeksi gün içinde de gücünü korudu ve haftanın ilk işlem gününü %1.3 artışla 120,249 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi yine yüksekti ve 14.8 milyar TL olarak gerçekleşti. USD/TL kuru 5.88 seviyesinden işlem görürken, gösterge tahvil faizi ise %10.7 seviyesinden kapandı.

ABD ile Çin arasında imzalanması beklenen Faz-1 anlaşmasının pozitif etkisiyle yükselişine devam eden küresel piyasalarda ABD’nin Çin’i kur manipülatörleri listesinden çıkarması da ilişkilerin iyi gittiğine işaret ediyor. İki ülke arasındaki anlaşmanın  Çarşamba günü imzalanması bekleniyor. İran ile artan tansiyonun düşmesiyle piyasalar yavaş yavaş ekonomik gelişmelere odaklanmaya başlayacaktır. ABD’de bilanço sezonu finansal şirketlerle başlayacak.

Yerel varlıklarda da görünüm yurtdışından farklı değil. Libya’da kabul edilen ateşkesin pozitif etkilerini görüyoruz, detayları takip etmekte fayda var. TCMB’nin Perşembe günkü faiz kararı öncesinde piyasalarda iyimserliğin korunmasını bekliyoruz.

Bugün yurtiçinde Kasım ayına ait sanayi üretimi açıklanacak. Sanayi üretimi ekimde yıllık %3,8 artış kaydetmişti. Kredi kanalının rahatlaması ve 2018 yılındaki düşük baz etkisiyle kasım ayında yıllık artış beklentisi %5,5 seviyesinde bulunmakta. Yurtdışında ise ABD enflasyonu takip edilecek.

BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Tarihi zirve seviyelerde ivme kaybı olası olsa da genel görünümü güçlü bulmaya devam ediyoruz.

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın