Teknik Strateji Bülteni - 20 Kasım 2019

 

Öneri Tarihi Hisse Öneri Günün Fiyatı Alım Satım Aralığı Zarar Kes Hedef Aralığı Son Durum
               

Güne yatay seyirle başlayan BIST-100 endeksinde, günün ilk yarısında gelen kar satışları 106,600 üzerinde karşılandı ve endeks günü %0.6 artışla kapattı. İşlem hacmi 9.9  milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 59 hisse değer kazandı, 32 hisse ise değer kaybetti. BIST-100 endeksi yıl içindeki TL zirvesini yenilerken, Ekim ayında görülen dip seviyeden bu yana Dolar bazında %20 yükseldi. 5 yıllık risk primi (CDS) ise 305 seviyesine geriledi. Endekste olası ivme kaybı normal karşılanabilir ancak pozitif genel görünümün devam etmesini bekliyoruz.

Yurtdışı piyasalar dün de yükselişini sürdürdü. ABD-Çin anlaşmasına ilişkin belirsizliğe rağmen, veri açısından sakin olan günde, Almanya DAX endeksi son 4 yılın en yüksek seviyesine geldi, S&P ise rekor tazeledi. Kısa vadeli oynaklık göstergeleri düşük kalmaya devam ederken, kar satışlarına karşı temkinli olmakta fayda var. Nitekim ABD’de kabul edilen yeni tasarıya göre Hong Kong’daki protestolara özel ticaret statüsü ile destek verilecek. Çin’in tepki gösterdiği tasarı Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasının ardından Trump’ın onayına gidecek. ABD’nin Çin ile anlaşma belirsizliği sürerken tarifelerin geri alınması konusunda ise görüşmeler sürüyor. Öte yandan Çin ters repo faizinin ardından 1 yıllık ve 5 yıllık faizlerde de 5 baz puan indirime gitti.

Bugün ABD’de FED toplantı tutanakları dışında veri bulunmuyor. Ancak NATO dışişleri bakanları, 3-4 Aralık’ta yapılacak olan liderler toplantısı öncesinde , uzay politikası, terörle mücadele, külfet paylaşımı, Rusya ile Çin gibi konuları görüşmek için yarın bir araya gelecek. Son dönemde ABD-Çin, ABD–Türkiye ilişkileri piyasaları ekonomik göstergelerden daha çok etkiliyor. Bu nedenle bu toplantıdan gelebilecek açıklamalar yakından izlenmeli.

BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Yurtdışına paralel bir seyir izlenebilir. 107,300-106,700 destek olarak izlenebilir.


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın