Teknik Strateji Bülteni - 25 Kasım 2019

Güne yükselişle başlayan BIST-100 endeksi, günün geri kalanında satıcılı seyretti ve haftanın son işlem gününü %0,2 kayıpla 106.588 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 7,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil 45 hisse değer kazandı, 47 hisse ise değer kaybetti. TL sepet karşısında zayıflarken, TR 5 yıllık risk primi (CDS) 306 seviyesine geriledi.

Haftanın son işlem gününde yurt dışı piyasalarda da dalgalı bir eğilim gözlendi. Avrupa ve ABD’de özellikle imalat PMI endeksleri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ayıca ECB’nin yeni başkanı Lagarde ilk kez resmi bir basın toplantısına katıldı. Toplantıda, para politikasının tek başına yeterli olamayacağını ve iç tüketim ile enflasyonu dengede tutmaya çalışacaklarını ifade etti. Bu açıklamalar PMI verileri ile beraber Avro’nun Dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Çin’in fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlallerine yönelik cezaların artırılacağına ilişkin açıklaması, ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimini yumuşatarak bu sabah küresel risk iştahını destekliyor. 

İçeride ise veri akışı açısından oldukça sakin geçen haftada yerel varlıklar nispeten güçlü kalmayı başardı. Kasım ayında ekonomik verilerden ziyade dış ilişkiler daha çok takip ediliyor. Bu anlamda ABD–Türkiye ilişkilerinin gidişatı piyasalara yön verecek gibi görünüyor. Mevcut durumda pozitif görüşümüzü koruduğumuzu hatırlatalım.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlamasını bekliyoruz. Endekste 106.000-105.000 destek seviyeleri iken, 106.000 altında kısa vadede satış baskısı artabilir. 107.400-108.000 ise direnç seviyeleri olarak takip edilmeli.

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın