Teknik Strateji Bülteni

Güne yatay seyirle başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında yurtdışından pozitif ayrıştı ve endeks günü %1.2 artışla 107,126 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 7.5 milyar TL olurken, endekse dahil 84 hisse değer kazandı, 11 hisse ise değer kaybetti. Şükran günü sebebiyle ABD piyasalarının kapalı olduğu günde, Hong Kong sebebiyle yeniden gerilen ABD-Çin ilişkileri sebebiyle vadeli piyasalar satıcılı seyretti. Avrupa endekslerinde de satışlar gözlendi.

İngiltere’de 12 Aralık’ta yapılacak olan seçimler öncesinde anketler Boris Johnson’ın 68 sandalye ile çoğunluğu alabileceğine işaret etti. Avrupa’da açıklanan ekonomik güven endeksi ise bir önceki aya göre yükseldi. Öte yandan, Almanya’da tüketici fiyatları Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.2 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.  Avrupa’da ve Almanya’da enflasyon hafif de olsa yükseliyor ancak ECB’nin hedefinin halen oldukça altında. Bu durumda gevşek para politikasının devamı, maliye politikasının da gevşeme ihtimalini güçlendiriyor.

Bugün içeride dış ticaret dengesi, Avrupa Kasım ayı enflasyonu ve Ekim ayı işsizlik verileri takip edilecek. Ayrıca bugün Kasım vadeli VIOP kontratları için son işlem günü. 7 büyük banka hisselerine devam eden açığa satış yasağı dolayısıyla, bankaların Kasım vadeli pay kontratlarında ödünç işlemi yapılamayacağından pozisyonlar kapatılacaktır. Bu durum yurtdışından pozitif ayrışmaya sebep olabilir.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Kasım ayını  sakin bitirirken Aralık ayının ilk haftasının oldukça hareketli geçmesini bekliyoruz.

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın