Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne hafif alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve günü %1.12 düşüşle 1.356 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 13.4 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 23 hisse değer kazandı, 72 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL kuru 8.70 seviyesinde işlem görürken, yurt dışı vadeli piyasalarda karışık seyir izleniyor.

Avrupa hisse endeksleri, delta varyantının yayılması ve artan enflasyona ilişkin endişelerin etkisiyle dünü negatif bölgede tamamladı. Stoxx Europe 600 endeksi günü %0.77 değer kaybıyla tamamlarken, İngiltere FTSE 100 endeksi %0.71, Almanya DAX endeksi %1.02 ve Fransa CAC endeksi %0.91 değer kaybetti. ABD tarafında ise daha pozitif kapanışlar gerçekleşti. Dow Jones endeksi günü %0.61 yükselişle kapatırken, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri günü yatay tamamladı. Yılın ilk yarısını geride bırakırken, ABD endekslerinde ralli devam ediyor ve yeni rekor seviyeler test ediliyor. Avrupa endeksleri ise DAX endeksi hariç olmak üzere bir miktar daha geride kalmış durumda. BIST100 endeksi ise hem gelişen piyasalardan hem benzerlerinden negatif ayrışmaya devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1.50 altında seyretmeye devam ederken, dolar endeksinde güçlenme sürüyor. Buna bağlı olarak paritede 1.1850 desteğinin de altına gelindi. Son FOMC toplantısının ardından sert satışa maruz kalan ons altın ve gümüşte ise, reel faizlerdeki geri çekilmeye rağmen güçlü bir yukarı tepki henüz gelmedi. Petrol fiyatları ise OPEC toplantısı öncesi yatay seyrediyor. ABD’de dün açıklanan ADP istihdam raporu beklentinin bir miktar üzerinde gelirken, asıl önemli verinin yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam olduğunu düşünüyoruz. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile ABD ve Avro Bölgesi’nde açıklanacak olan PMI verileri takip edilecek. Sabah saatlerinde Çin’den gelen imalat PMI verileri beklentinin bir miktar altında gerçekleşti. İçeride ise sabah saatlerinde TCMB’den gelen zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik haberi takip ediliyor.

BIST100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. 1.350 desteği son iki işlem gününde destek olarak korundu. Teknik olarak genel görünüm zayıf olsa da bu bölgeden tekrar tepki alımlarının gelebileceğini düşünüyoruz. Haftalık kapanış açısından 1.375 direnci önemli seviye olarak öne çıkarken, düşüşün sona erdiğinin teyidi için 1.400 seviyesi üzerinde kapanış görmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Zayıf teknik görünüm nedeniyle temkinli duruşumuzu koruyoruz, 1.350 desteğinin kırılması halinde satışların hızlanması ve 1.320-1.300 desteklerinin hedeflenmesi beklenebilir.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • 2021 Mayıs’ta dış ticaret açığı 4,1 mlr $ oldu
  • Merkez Bankası, zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik yaptı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Enerji Sektörü, ULKER, TSKB, TSGYO
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın