Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Ağustos ayının son işlem gününe pozitif başlangıç yapan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izledi ve günü %0.2 artışla 3,171 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 73 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 50 hisse değer kazandı, 50 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.21 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli endekslerde negatif bir seyir izleniyor.

Jackson Hole sempozyumu sonrası merkez bankalarından gelen şahin tonda açıklamalar küresel piyasalardaki negatif havanın sürmesine neden oluyor. ABD endekslerinde dünkü açılış hafif pozitif olsa da, endeksler günü negatif tarafta tamamladı. ABD endeksleri Ağustos ayını %4 civarında kayıplarla tamamlarken, Haziran ortasından bu yana gerçekleşen yükselişin yaklaşık yarısı silindi. FED’den gelen şahin sinyallerin yanı sıra Avro Bölgesi’nde açıklanan enflasyon verisi de piyasalardaki negatif havayı destekledi. Avro Bölgesi’nde Ağustos ayı enflasyonu yıllık %9.1 olarak rekor tazelerken, bu durum ECB’den beklenen yüksek montanlı faiz artış beklentisini daha da güçlendirdi. Enflasyon verisinin ardından, ECB’nin gelecek hafta gerçekleştireceği toplantıda FED’i takip ederek 75 baz puan faiz artışı yapabileceği konusu gündeme geldi. Veriyle birlikte Avrupa endekslerinde de satıcılı seyir görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.19 seviyesinde işlem görürken, dolar endeksi 109 seviyesinde güçlü seyrini koruyor. Bu aşamada Avrupa ekonomisine ilişkin endişeler ve FED’in daha agresif para politikası Euro/Dolar paritesi üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir, paritede 0.96-1.03 bandını takip ediyoruz. Ons altın ve gümüş tarafında ise yükselen reel getirilerin baskı yaratmaya devam ettiğini görüyoruz. ABD’de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi dün ADP istihdam raporu takip edildi. 288 bin artış beklentisine karşılık veri 132 bin artış olarak açıklandı.  Bugün küresel PMI verileri ve ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Cuma günü ise ABD tarım dışı istihdam verisi kritik olacak. İçeride ise dün açıklanan 2.çeyrek büyüme verisi takip edildi. Türkiye ekonomisi 2.çeyrekte beklentilerin üstünde yıllık %7.6 büyüme kaydetti. Dün ayrıca, 1 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere hem doğal gaz hem de elektrik fiyatlarında konut aboneleri için %20 seviyesinde artış gerçekleşti.

BIST100 endeksinin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli yükselen trend üzerinde gücünü koruyan endekste 3,100-3,080 ve 3,050 destek seviyeleri iken 3,200 direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Dolar bazında ise 175.0 seviyesini kritik direnç olarak izliyoruz. Yatırımcılara mevcut pozisyonları için 3,050 seviyesini zarar-kes seviyesi olarak izlemelerini öneriyoruz.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Türkiye ekonomisi 2Ç22’de %7,6 büyüdü

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Enerji Sektörü, AYGAZ, TUPRS, EKGYO
  • Planlanan Sermaye Hareketleri: KONTR, EGGUB
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın