Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

BIST, haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izledi. Satışlarla 98.100 seviyelerine gerilemesine rağmen haftanın kapanışını 99.957 seviyesinden gerçekleştiren endeksin haftalık kazancı %2 oldu.

İtalya’da hükümetin açıkladığı bütçe tasarısında, gelecek üç yıl için GSYH’nin %2,4'üne denk bir açık öngörülmesi ve bunun da AB komisyonu ile uzlaşmazlık yaratacağı endişeleri ile Cuma günü İtalya borsası %4’e yakında değer kaybederken, ülkenin 10 yıllık tahvil faizleri %2,9’dan %3,14 düzeyine çıktı. Böylece Avrupa’da gösterge endeks %0,8 civarında değer kaybetti. Haftanın son işlem gününde ABD’de ise karışık sinyaller veren makroekonomik verilerle birlikte borsalar günü yatay bir görünümle tamamladı.

Bugün yurt içinde, Almanya, Avro Bölgesi ve ABD’de imalat PMI verileri açıklanacak. Ayrıca ABD’de Fed üyeleri Bostic, Kashkari ve Rosengren’in konuşmaları takip edilecek. Çin borsaları bugün tatil nedeniyle kapalı olacak.
Sabah saatlerinde Japonya’da alıcılı seyirler görüyoruz. ABD’de alıcılı, Avrupa’da ise karışık başlangıçlar görebiliriz. BIST’in haftaya yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • 2018 Ağustos ayında dış ticaret açığı 2,4 mlr $ oldu
  • TCMB, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihale takvimini açıkladı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • BOTAŞ, sanayi ve konut için doğalgaz fiyatlarında artırıma gitti
  • Kısa Kısa Haberler: Demir-Çelik Sektörü, Telekom Sektörü, ALBRK, DOKTA, GARAN, GOLTS, ISGYO, ORGE, TSKB, VAKBN

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın