Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi, günün geri kalanında da yükselişini sürdürdü ve Temmuz ayının ilk işlem gününü %1.2 artışla 1,372 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 11.0 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 85 hisse değer kazandı, 11 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.68 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda hafif pozitif seyir izleniyor.

Bugün açıklanacak ve haftanın en önemli verisi olan ABD tarım dışı istihdam öncesinde piyasalarda genel iyimserlik sürüyor. ABD ve Avrupa endeksleri dünü pozitif tarafta kapatırken, Çin ve Hong Kong harici Asya-Pasifik endeksleri de yükseliş kaydetti. FED’e yönelik beklentilerini paylaşan IMF, FED’in varlık alımlarını azaltmaya 2022’nin ilk yarısında başlaması gerektiğini belirtti. İlk faiz artırımının ise piyasa beklentilere paralel olarak 2022’nin son çeyreği yada 2023’ün ilk çeyreğinde yapılabileceği ifade edildi. Öte yandan hem OECD hem de IMF, çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde en düşük %15 kurumlar vergisi uygulamasına destek verdiklerini açıkladı. İçeride ise yeni Fiyat İstikrarı Komitesi ile ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, piyasa ekonomisinden sapılmayacağının altını çizdi. Piyasa fiyatlamaları ABD istihdam verileri öncesinde yatay, dolar endeksi 92.5, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.46, petrol ise 75.6 seviyesinden işlem görüyor. Bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdamının 706 bin kişi artış göstermesi, ortalama saatlik kazançların ise aylık bazda %0.3 artması bekleniyor. Bu verilerin uzun süre sonra ilk kez FED’i etkileyebilecek özelliği olduğunu da hatırlatalım. Nitekim enflasyonun geçici olmasını bekleyen FED’in istihdamın da özellikle sonbaharda güçleneceği beklentisi var. Bu nedenle beklentilerin üzerinde gelebilecek veri, piyasa fiyatlamalarında da ciddi oynaklık yaratabilir.

BIST-100 endeksinin güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. 1,375 seviyesi altında iki kez test edilen1,350 güçlü desteğinde satışların karşılandığını görüyoruz. Bu aşamada 1,377 ilk direnç iken 1,394-1,400 bandı tepkinin devamı açısından kritik olacaktır. 1,350 ise ana destek ve zarar-kes seviyesidir. Dün açıklanan Arçelik ve Koç Holding hisse geri alım programlarının piyasayı desteklemesini bekliyoruz, bu nedenle gün içinde düne benzer bir fiyatlama öngörüyoruz.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • İstanbul’da perakende fiyatlar Haziran’da %0,36 arttı
  • İmalat PMI endeksi Haziran’da 51,3 seviyesine yükseldi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Halka Arz Onayı: Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim, Manas Enerji Yönetimi, Escar Turizm Taşımacılık
  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, ARCLK, DOAS, EDATA, KCHOL
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın