Günlük Strateji Bülteni

 

Piyasalara Bakış

Güne yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve günü %1 değer kaybıyla 3,142 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 79.7 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 36 hisse değer kazandı, 63 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.21 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli endekslerde yatay bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda satıcılı seyir dün de devam etti. Gün içerisinde %2’ye yakın kayıplar görülen ABD endeksleri günü tepki alımları ile yatay kapatırken, Avrupa’da DAX endeksi %1.6, FTSE 100 %1.86 değer kaybetti. Ekonomik veri tarafında dün PMI verileri takip edildi. Almanya ve Avro Bölgesi’nde beklentilerin altında gelen imalat PMI verileri hisse endekslerinde satışların derinleşmesine neden olurken, ABD’de açıklanan veri 51,5 ile beklentilere paralel geldi. ISM imalat verisi ise beklentilerin üzerinde 52,8 olarak açıklandı. ABD’de dün açıklanan işsizlik maaşı başvuruları ise beklentilerin altında gerçekleşti. Piyasalar için bugünün en önemli verisi saat 15.30’da açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri olacak. Avro Bölgesi’nde ise ÜFE verileri izlenecek. ABD’de beklentilerin üzerinde gelen ISM imalat verisinin ardından dolar endeksi 109.97 seviyesini test ederken, ECB’den faiz artış beklentileri güçlenmesine rağmen parite 1.00 seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor. Değerli metaller tarafında ise dolar endeksi ve tahvil faizlerindeki yukarı hareketin etkisiyle zayıflık sürüyor.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste 3,100-3,080-3,050 destek seviyeleri iken, 3,180-3,200 direnç olarak izlenebilir. Dolar bazında ise 175.0 seviyesini kritik direnç olarak izliyoruz. Dün özellikle sınai endeksinde görülen zayıflık ile gerileyen BIST100 endeksinde, olası tepe oluşumu ve kar satışlarına karşı temkinli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Yatırımcılara mevcut pozisyonları için 3,050 seviyesini zarar-kes seviyesi olarak izlemelerini öneriyoruz.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

 

  • Ağustos ayında imalat PMI endeksi 47,4 seviyesine yükseldi
  • İstanbul’da perakende fiyatlar Ağustos ayında yıllık %99,9 arttı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: ANHYT, ISGYO
  • Pay Geri Alım Bildirimleri: SISE
  • Planlanan Sermaye Hareketleri: EGGUB
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın