Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftaya alımlarla 100.000 seviyesi üzerinden başlangıç yapan endeks, gün içinde yukarı yönlü denemelerle 100.600 seviyesinin üzerini test etti. Günün sonuna yaklaşırken, bankacılık endeksi öncülüğünde satış baskısı altında kalan endeks, kapanışını 98.537 seviyesinden gerçekleştirdi.

Kanada’nın, Kuzey Amerika Ticaret Anlaşması’nın yenilenmesi için ABD ve Meksika arasında imzalanan yeni ticaret anlaşmasına katılma kararı aldığı haberlerinin ardından dün ABD’de Dow Jones ve S&P 500 endeksleri yükselişler gösterdi. Avrupa’da ise gösterge endeks değer kazanırken, İtalya borsası ise bütçe endişeleri nedeniyle negatif ayrıştı.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Avro Bölgesi’nde ÜFE açıklanırken, ABD’de ise Fed üyesi Quarles ve Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları takip edilecek. Çin borsaları bugün tatil nedeniyle kapalı olacak. Japonya’da sabah saatlerinde yatay seyirler görüyoruz. ABD ve Avrupa’da satıcılı başlangıçlar görebiliriz. BIST’in ise yatay bir başlangıç yapabileceğini düşünüyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • İmalat PMI endeksi eylül ayında 42,7 olarak gerçekleşti
  • İstanbul’da perakende fiyatlar eylül ayında %4,04 artış gösterdi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Bankaların net dönem karı Ağustos’ta %1,2 azaldı (=)
  • Fitch, 20 Türk bankasının notlarını düşürdü
  • Kısa Kısa Haberler: Demir-Çelik Sektörü, ASELS, DOAS, KOZAL

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın