Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe satıcılı seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve 1,112 kapanış yaptı. İşlem hacmi 23.3 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 24 hisse değer kazandı, 74 hisse ise değer kaybetti. Bugüne başlarken yurtdışı vadeli piyasalar hafif pozitif bir görünüme işaret ediyor.

Yılın belki de en yoğun haftasına başlarken Asya’da Çin PMI verilerinin güçlü gerçekleşmesi piyasaları pozitif etkiliyor. ABD ve Avrupa vadeli piyasalarında da artan vaka sayılarına ve kısıtlamalara rağmen hafif alıcılı bir görünüm hakim. ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi öncesinde Biden halen anketlerde önde görünüyor. Ancak “salıncak eyaletler” olarak bilinen eyaletlerde oy oranlarının başa baş gitmesi belirsizlik yaratıyor. Geçmiş seçim anketlerine bakıldığında, oluşan hata payları göz önünde alındığında Biden’ın kazanma ihtimali %80 olarak görülüyor. Öte yandan Avrupa’da salgın dolayısıyla kısıtlamalar artıyor. Son olarak İngiltere’de 4 haftalık sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Tüm bu gelişmeler genel olarak piyasalar üzerinde baskı yaratsa da seçim oynaklığının ardından, ekonomik kapanmalara rağmen hem merkez bankaları hem de hükümetlerden beklenen destek paketleri gerilemeleri sınırlandırabilir. Haftanın genelinde seçimler dışında ABD’de FED, İngiltere’de BoE faiz kararları takip edilecek. Bugün ise tüm dünyada açıklanacak olan Ekim ayı nihai imalat PMI verileri, ekonomik aktiviteye ışık tutması açısından yakından izlenecektir.

BIST-100 endeksinin güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli teknik görünüm önemli desteklerin kırılmasıyla zayıf, ancak son hareketle orta vadeli yükselen trend desteğine endekste tepki alımları izlenebilir. Bu aşamada 1,085-1,090 ilk önemli destek bölgesi olarak izlenirken, bu bölge altında risk azaltmak gerekebilir. 1,125-1,150 direnç seviyeleri iken 1,125 aşılmadıkça tepki sınırlı kalacaktır. Kısa vadeli görünüm açısından ise 1,150 seviyesi referans kabul edilmelidir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • 2020 Eylül’de dış ticaret açığı 4,8 mlr $ oldu
  • İstanbul’da perakende fiyatlar Ekim’de %2,45 arttı
  • Merkez Bankası, kredi kartı faiz oranlarını yükseltti

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Bankaların 3Ç20’de net karı çeyreksel %0,9 artışla 15,5 mlr TL oldu
  • Kısa Kısa Haberler: (=) Otomotiv Sektörü, GLYHO, ISGYO, TTKOM
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın