Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

BIST, güne 98.200 seviyesi üzerinden yatay başlangıç yaptı. Beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisi ardından satış baskısı altında kalan endeks, 96.900 seviyelerine kadar geriledi. Günün kapanışı 97.188 seviyesinden gerçekleşti.

Dün ABD’de açıklanan olumlu makroekonomik verilerin etkisi ile borsalar yükselişler gösterdi ve Dow Jones rekor tazeledi. Ekonomi gündeminde, Cuma günü açıklanacak olan kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde yakından izlenen ADP özel sektör istihdamı Eylül’de 230 bin artarak beklentileri aştı. Ayrıca ISM imalat dışı endeks Eylül’de 61,6 ile beklentinin oldukça üzerinde geldi. Avrupa’da ise İtalya-AB arasındaki bütçe anlaşmazlığının çözüleceğine ilişkin artan beklentilerle borsalar değer kazandı.

Bugün yurt içinde eylül ayı TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru açıklanacak. Avrupa’da önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de Fed üyesi Quarles’in konuşmasını takip edeceğiz. Çin’de borsaların kapalılık hali devam ederken, Japonya’da sabah saatlerinde satıcılı seyirler görüyoruz. ABD ve Avrupa’da satıcılı başlangıçlar görebiliriz. BIST’in de güne satıcılı başlangıç yapabileceğini düşünüyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TÜFE eylül ayında beklentilerin üzerinde %6,30 artış gösterdi
  • Dövizle yapılan sözleşmelerin TL'ye çevrilmesini öngören düzenleme taslağı görüşe açıldı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Emlak Konut GYO (EKGYO), 26 adet gayrimenkulü satmayı planlıyor (+)
  • Kısa Kısa Haberler: AKGUV, DOHOL, KOZAL, TTRAK

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın