Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Düne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında da gücünü korudu ve haftanın ilk işlem gününü % 1.16 artışla, 1,392 puandan kapattı. İşlem hacmi 12 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 81 hisse değer kazandı, 15 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.66 seviyesinden işlem görürken yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise karışık seyir izleniyor.

ABD piyasalarının kapalı olduğu günde Avrupa ve Asya piyasaları yatay seyretti, bugüne başlarken de aynı görüntü devam ediyor. OPEC+ bakanlar toplantısının iptal edilmesiyle beraber petrol fiyatları yükselişini sürdürürken, genel olarak piyasalarda dengelenme izleniyor. Cuma günkü OPEC toplantısında, günlük üretimin Ağustos-Aralık döneminde artırılması ve mevcut üretim kesintilerinin 2022 sonuna kadar uzatılması teklifi görüşülmüş ancak bir anlaşma sağlanamamıştı. Bu gelişmelerle beraber petrol fiyatları Kasım 2018 seviyelerine yükseldi. Dün Avrupa’da açıklanan PMI verileri beklentilere paralel gerçekleşirken, az da olsa ivme kaybı izlendi. İçeride ise Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Buna göre TÜFE Haziran ayında %1.9 ile %1.4 olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Yıllık TÜFE %17.5, ÜFE ise %43 seviyesinde gerçekleşti. Hizmet ve giyim kalemlerinin en fazla katkı verdiği TÜFE’nin Temmuz ayında son zamların da etkisiyle daha yüksek seviyede oluşması bekleniyor. Bu nedenle TCMB’ye yönelik faiz indirim beklentileri de törpüleniyor. Bugün Avrupa’da ZEW beklenti endeksi, ABD’de ise hizmet PMI verileri takip edilecek.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste 1,377 üzerinde 1,400-1,410 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 1,377 ise destek ve kısa vadeli pozisyonlar için zarar-kes seviyesi haline gelmiştir. Endekste mevcut teknik görünüm 1,430 ana direncinin hedef olabileceğine işaret etmektedir.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Haziran ayında TÜFE %1,94 artış gösterdi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: KOZAL, TTRAK
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın