Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftaya hafif alımlarla 94.500 seviyesi üzerinden başlayan BIST, açılış ardından kararsız bir seyir izledi. Gün içinde ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarından muaf olan 8 ülke arasında Türkiye’nin de bulunduğunun açıklanmasının ardından BIST yönünü yukarı çevirdi. Günün kapanışı 95.948 seviyesinden gerçekleşti. 

Dün Avrupa borsaları bankacılık ve teknoloji sektörü öncülüğünde düşüşler gösterdi. ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimi devam ederken, Çin’de hizmet sektörü PMI’nın 13 ayın en düşük seviyesine gerilemesi piyasalarda moral bozdu. ABD’de ise bu hafta gerçekleştirilecek Fed toplantısı ve ara Kongre seçimleri öncesinde haftanın ilk işlem gününde karışık bir seyirle günü tamamladı.

Bugün yurt içinde ekim ayı TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru açıklanacak. Almanya ve Avro Bölgesi’nde PMI verileri takip edilecek. ABD yapılacak Temsilciler Meclisi ve Senato seçimleri ise piyasalar tarafından yakından izlenecek. Sabah saatlerinde Çin’de satıcılı, Japonya’da alıcılı seyirler izliyoruz. Avrupa ve ABD’de alıcılı açılışlar görebiliriz. BIST’in de güne hafif alımlarla başlamasını bekliyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Moody’s kasım ayı Kredi Görünümü raporunu yayımladı
  • TÜFE ekim ayında piyasa beklentilerinin üzerinde %2,67 artış gösterdi
  • ABD, İran'a yönelik yeni ambargo listesini yayımladı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar BIST’te Ekim’de 1,53 mlr TL’lik net satış gerçekleştirdi
  • Bugün Migros (MGROS) 3Ç18 finansallarını açıklayacak (=)
  • Kısa Kısa Haberler: ALARK, CCOLA, ENJSA, EKGYO, KORDS, TCELL, TTRAK

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın